کلینیک درد آریانی / درمان با روش های نوین / کنترل درد های بعد از جراحی
۶ دقیقه
کنترل درد های پس از جراحی

کنترل درد های بعد از جراحی

آنچه می خوانید...

به گفته ی یکی از متخصصین معتبر این حوزه درمانی و کنترل درد، استفاده از انواع راهکارهای نوین موجود با هدف مدیریت درد بهتر است از مصرف دارو های موقتی ضد دردی و مسکن پس به جای مصرف بی رویه چنین دارو های به فکر کاهش درد از طریق مختلف باشید.

همه ما می دانیم عمل جراحی در ابعاد مختلف به نحوی ترس و دلهره ای از درد را برای مان به ارمغان می آورد اما امروزه با پیشرفت علم و فناوری پزشکی دیگر جای برای نگرانی از درد های پس از جراحی نیست و می توانید با آغوش باز پذیرای آن ها باشید. چنین تکنیک های که شما را از درد های خفیف گرفته تا مزمن و شدید خلاص می کنند هم چون منجیانی هستند به خدمت بشر گرفته شده است.

در این مقاله قصد داریم به ابعاد مختلف این نوع از روش های نوین که در جهت کنترل انواع درد های پس از جراحی مثل درد جراحی دیسک کمر می پردازد اطلاعاتی از منابع مختلف و معتبر علمی در اختیارتان قرار دهیم.

با ما همراه شوید تا بدان آگاه شوید.

اگر نیاز به مشاوره دارید از طریق فرم زیر هم می توانید با ما در تماس باشید.

نام و نام خانوادگی
شماره تماس
پیام
فرم با موفقیت ثبت شد!
لطفا دوباره تلاش کنید

از درد های تان یک قدم جلوتر باشید

در این مورد باید بدانید که زمانی که گفته می شود از درد های یک گام فراتر بروید بدین معنی است که قبل از این که درد های تان شدت و اوج بگیرند و بتوانند شما را از کار بیاندازند و عاجز کنند، شما باید دست به کار شوید از تکنیک های استفاده کنید در چنین شرایطی از میزان تهاجم و شدت درد های تان می کاهید. متخصصین کنترل و درمان درد حاضر در کلینیک های درد در تهران می توانند با مهارت بالایی که دارند شما را در این امر یاری کنند تا این دوران نقاهت را بدون احساس درد شدیدی پشت سر بگذارید.

درد های پس از جراحی چگونه کنترل می شوند؟

البته که درد در حین عمل های جراحی هم وجود داشته و دارد اما با توجه به شرایط موجود توسط متخصصین حاضر در اتاق جراحی کنترل می شود اما از آن جایی که درد صرفاٌ محدود به زمان انجام جراحی نیست و پس از آن هم هم چنان ادامه دارد و حتی می تواند شدید تر شود باید به دنبال راهی برای خلاصی از آن باشید.

پس از اتمام اثرات دارو های بیهوشی یا بی حسی درد های به مرور شروع می شوند. در این جا ذکر یک نکته الزامیست که درد ها در افراد مختلف یکسان نیستند و حتی آستانه تحمل درد هر کسی با دیگری فرق دارد. هم چنین میزان شدت درد هم در هر کدام از اعضا مورد عمل نیز متفاوت است. پس در همان لحظات ابتدایی درست زمانی که درد بیمار کمی کمتر است کنترل آن هم بالطبع ساده تر خواهد بود پس ترجیح بر آن است که تا درد شدت نگرفته است مدیریت کرد.

 1. دارو

یکی از روش های کنترل درد های پس از جراحی استفاده از انواع دارو ها در شکل و شمایل متفاوت است

برخی از دارو ها به صورت تزریقی و برخی دیگر به شکل شیاف تجویز و مصرف می شوند.

از دیگر روش های مورد استفاده که سرنگی با محتویات دارو های ضد درد به نام کانولا یا آنژیوکت به بیمار وصل می شود تا حد زیادی به کاهش درد آن ها کمک می کند.

با توجه به تجربیات استفاده از این تکنیک ها می توان گفت که بیمار نباید انتظار این را داشته باشد که پس از اتمام جراحی های سنگین درد را به طور کلی احساس نکند چار که درد یک تجربه تلخ آدمی است که تحمل آن هم جزء رنج چیزی ندارد.

 1. تزریق اپیدورال

 یکی دیگر از روش های غیر جراحی مدیریت درد نامیده می شود که با تزریق مستقیم به ناحیه مورد نظر از شدت درد و التهاب آن می کاهد. تسکین درد از طریق این روش می تواند از چند روز تا چند سال دوام داشته باشد و به سایر اندام های بدن این اجازه را می دهد که به عملکرد طبیعی خود برگردند. در این روش داروی استروئیدی را وارد فضای اپیدورال ستون فقرات می کنند. اپیدورال جایی است که تجمع چربی و رگ های خونی و توسط کیسه محکمی به نام شامه احاطه شده است محتویات این کیسه هم نخاع، ریشه های عصبی و مایعات مغزی است که ریشه های عصبی منشا درد در آن وجود دارند.

 1. تزریق کودال

در این نوع تزریق ها از دارو های کوریتواستروئید ها استفاده می شود با خاصیت های ضد التهابی که در فضای پایین تر از قسمت اپیدورال بدن که تاثیر فراوانی در کاهش درد بر جای می گذارد این نوع عمل نوعی آمپول برای تسکین درد نیز نامیده می شود که تنها چند دقیقه زمان بر است اما اثرات آن طولانی مدت ماندگار خواهد بود همینطور میزان خطرات و تهاجم آن هم در مقابل مزایایی که دارد بسیار ناچیز خواهد بود چرا بیمار با استفاده از این روش با سرعت بیشتری بهبود می یابد و به زندگی عادی بر می گردد.

تزریقات کودال و اپیدورال
تزریق به منظور کنترل و کاهش درد
 1. فیزیوتراپی

یکی دیگر از تکنیک های موثر در کنترل درد های ناشی از جراحی بهره مندی منظم از دستگاه های فیزیوتراپی و توانبخشی است که با کمک یک متخصص ماهر به برنامه دقیقی از تمرینات و فعالیت های بدنی صحیحی می رسید.

علاوه بر این تکنیک های کنترلی بالینی بهتر است مواردی را هم در منزل رعایت کنید تا به شکل چشم گیری از شدت درد های تان کاسته شود. موارد زیر را شامل می شود.

 • تغییر در روند سبک زندگی
 • پانسمان زخم بعد از عمل جراحی
 • استراحت کافی
 • اجتناب از انجام فعالیت های فیزیکی
 • عدم استفاده از دارو های بدون نسخه
 • در پیش گرفتن برنامه غذایی مناسب حاوی انواع پروتئین و ویتامین ها
 • پرهیز از استعمال دخانیات و مصرف مواد مخدر و مشروبات الکلی

بیشتر بخوانید: درمان میگرن ، با جدیدترین راهکارها و با درصد موفقیت بسیار بالا در ایران

نتیجه گیری

پس با مطالعه چنین مقاله ای در می یابید که مقابله با درد های پس از جراحی به معنی استفاده بی رویه از دارو های مسکن و ضد التهابی نیست بلکه کمک گرفتن از فردی متخصص و استفاده از تکنیک های نوین درمانی است که امروزه جایگاه ویژه ای از کنترل درد ها دارند.

دکتر آریانی

دکتر محمدرضا آریانی

فوق تخصص درمان و کنترل درد درمان غیر جراحی دیسک کمر ،گردن، آرتروز، سردرد، دردسرطانی بیوگرافی دکتر محمدرضا آریانی  عضو انجمن درد(IASP)  گذراندن دوره تخصص آنستزیولوژی و درد دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی تهران ۱۳۸۶  گذراندن دوره فلوشیپ فوق تخصصی درد دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی ۱۳۹۲  ورود به دوره فوق تخصص درد با رتبه آول  گذراندن دوره های متعدد اینترونشن درد در اروپا و آسیا  گذراندن دوره آموزشی کارگاه Racz Catheter در اروپا  گذراندن دوره محرک طناب نخاعی SCS در دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی تهران  گذراندن دوره کارگاه پیشرفته اندوسکوپی دیسک و ستون فقرات در سیتم GORE در سال ۲۰۲۰  عضو رسمی انجمن بین المللی مطالعه درد IASP  عضورسمی انجمن رژیونال آنستزی و درد ایران ISRAPM  عضو گروه فوق تخصصی درد، آندوسکوپی و جراحیهای کم تهاجمی ستون فقرات SPMC

نوبت دهی آنلاین

کاربر گرامی، ضمن سپاسگزاری از شما به دلیل انتخاب روش نوبت دهی آنلاین لطفا گزینه زیر را انتخاب نمایید و سپس روی گزینه اطلاعات تکمیلی کلیک کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *