Search
Close this search box.
تزریق اپیدورال

تزریق اپیدورال برای آسیب دیسک و عصب

تزریق اپیدورال باید تحت نظر و دستور پزشک متخصص درد انجام شود. پزشک با توجه به اطلاعاتی که از بیمار کسب می‌کند، تشخیص می‌دهد که ایا این روش می‌تواند برای شما مناسب باشد یا خیر. معمولا این روش یکی از روش‌های درمان دیسک کمر است که بازدهی خوبی را برای بیماران در بردارد. . به طور معمول می توان برای تسکین کمر درد از تزریق اپیدورال استفاده کنید. تنها باید به این نکته توجه داشته باشید که از فقط از شات‌های تزریق اپیدورال استفاده نکرده و در مقابل مصرف دارو، فیزیوتراپی و درمان‌های خانگی را نیز امتحان کنید.

تزریق اپیدورال دوطرفه

در این مقاله به طور کامل در مورد تزریق اپیدورال و فرایند انجام آن توضیحاتی را ارائه خواهیم داد پس تا پایان مقاله همراه ما باشید.

تزریق اپیدورال چیست؟

اگر بیش از ۶ هفته کمر درد داشته اید و اکنون درد شدیدی را تجربه می‌کنید، ممکن است پزشک به شما تزریق کورتیکواستروئید یا داروی استروئید را به داخل کانال نخاع توصیه کند. به این عمل، تزریق اپیدورال گفته می‌شود.

داروهای استروئیدی التهاب و تورم را کاهش می‌دهند. این تزریق می‌تواند فشار وارد بر ریشه‌های عصبی را از بین ببرد اما این دارو نمی تواند کمر درد شما را برای همیشه درمان کند، تنها ممکن است مدت کوتاهی کمر درد را تسکین دهد.

احتمالا داروها به صورت ۱ تزریق یا به صورت ۳ تزریق به فاصله یک ماه از هم تجویز شود و تزریق در مدت ۱۲ ماه و بیش از ۳ بار در ماه توصیه نمی‌شود.

کاندیدای مناسب تزریق اپیدورال

این روش برای افرادی که احساس درد شدید در ناحیه های گردن، دست، پایین کمر، پا و… دارند، مناسب می باشد. افراد با شرایط زیر کاندیدای مناسبی برای تزریق اپیدورال هستند:

  • افرادی که به تنگی کانال نخاعی مبتلا هستند، چرا که این امر موجب ایجاد درد شدید در کمر و پا خواهد شد.
  • افرادی که دارای شکستگی یا ضعف هایی در ناحیه بین مفصل های بالا و پایین یک مهره هستند، این امر موجب فشرده شدن ریشه های عصبی و در نهایت احساس درد شدید خواهد شد.
  • افرادی که دارای تورم یا پارگی ماده ژلی بین دیسک هستند، چرا که موجب برخورد به عصب نخاعی شده و همین امر منجر به احساس درد و ورم خواهد شد.
  • افرادی که به ساییدگی دیسک مبتلا هستند.
  • افرادی که مبتلا به سیاتیک هستند.

کاندیدای نامناسب تزریق اپیدورال

تمام افراد برای انجام این روش مناسب نیستند و انجام این روش شرایط خاصی دارد که در ادامه افرادی که برای این روش مناسب نیستند را ذکر خواهیم کرد:

❌ افرادی که به داروهای بیهوشی حساسیت دارند.

❌ افرادی که دارای مشکلات لخته شدن خون دارند.

❌ افرادی که مبتلا به عفونت هستند.

❌ افرادی که مبتلا به دیابت هستند.

❌ افرادی که به تومور یا سرطان مبتلا هستند.

❌ افرادی که دارای بیماری ها و نارسایی های قلبی هستند.

❌ افراد باردار

کاربردهای تزریق اپیدورال چیست؟

اپیدورال یک روش غیر جراحی است که می‌تواند به تسکین دردهای کمر و پا کمک زیادی کند. افرادی که به دلایل مختلف دچار آسیب دیدگی در ناحیه کمر و پا شده‌اند در کنار مصرف دارو و فیزیوتراپی می‌توانند از این روش استفاده کنند.

کاربردهای-تزریق-اپیدورال-چیست؟

معمولا اپیودورال در درمان بیماری‌های زیر بسیار موثر است:

  • فتق دیسک
  • بیماری تخریبی دیسک
  • بیرون زدگی دیسک کمر
  • درد ریشه عصب
  • درد سیاتیک

نکات مهم در خصوص تزریق اپیدورال

✨ در برخی از افراد، تزریق اپیدورال می تواند موجب تسکین درد کوتاه مدت، به خصوص در قسمت پایین پا شود. اما تسکین درد آن‌ها طولانی مدت نیست و اکثرا فقط ۳ ماه طول می‌کشد. ممکن است این زمان برای بهبود درد شما کافی باشد و کمر درد شما برطرف شود.

✨ افرادی که دچار پشت درد هستند و یا درد آن ها به قسمت انتهایی پا نرسیده است، تزریق اپیدورال چنان برایشان موثر نخواهد بود.

✨ تزریق اپیدورال می تواند با کمتر شدن میزان التهاب و تسکین علائم، باعث به تعویق افتادن جراحی و یا اجتناب از آن شود.

✨ تزریق کمکی به بهبود توانایی انجام کارهای روزانه در دراز مدت کمکی نمی‌کند.

✨ شایع ترین عارضه احتمالی در تزریق اپیدورال سردرد شدید است که چند روز طول می کشد. ممکن است درد شما قبل از بهبود، شدیدتر شود.

✨ احتمال بروز عوارض جدی ناشی از تزریق اپیدورال بسیار نادر است، اما می‌تواند شامل سکته، فلج یا از دست دادن بینایی باشد.

اگر در خصوص تزریق اپیدورال نیاز به مشاوره و وقت گرفتن دارید، می توانید اطلاعات تماس خود را در فرم زیر برای ما بگذارید.

نام
نام خانوداگی
تلفن
پیام
فرم‌ با موفقیت ثبت شد!
لطفا دوباره تلاش کنید

آمادگی های لازم قبل از تزریق اپیدورال

از آنجایی که این روش یک درمان غیرجراحی و سرپایی است نیاز به انجام کارهای خاصی ندارد. کافیست قبل از روز مراجعه با پزشک خود در خصوص داروهایی که مصرف می کنید مشورت کنید. اگر هر نوع بیماری زمینه ای دارید به پزشک بگویید.

آمادگی-های-لازم-قبل-از-تزریق-اپیدورال

ممکن است نیاز باشد برخی از داروها مثل دارهای رقیق کننده خون مقل آسپرین چند روز قبل کنار گذاشته شوند. بنابراین حتما در خصوص این موضوع با پزشک خود صحبت کنید.

انواع روش های تزریق اپیدورال

تزریق اپیدورال در روش های مختلفی قابل انجام است که در ادامه این روش ها را بررسی خواهیم کرد.

روش اینترلامینار

در تزریق به روش اینترلامینار در حالتی که بیمار دراز کشیده است در فضای بین لایه بین دو مهره تزریق می شود و قبل از تزریق پوست و بافت تحت بی حسی موضعی مانند لیدوکائین قرار خواهد گرفت و سپس سوزن نخاعی اپیدورال با استفاده از خط وسط به محل مورد نظر تزریق خواهد شد.

روش ترنس فورامینال

در این روش از تزریق در ابتدا باید فضای سوراخ جانبی بین دو مهره توسط عکس فلوروسکوپی مشخص شده و بعد از مشخص شدن محل تزریق بعد از بی حس کردن بافت و پوست سوزن نخاعی اپیدورال به زیر پایه مهره های فوقانی تزریق خواهد شد.

روش کودال

یکی از روش های تزریق اپیدورال، کودال است که در این روش در ابتدا توسط اشعه ایکس فلوروسکوپی شکاف ساکرال مشخص شده و در نهایت بعد از بی حس کردن بافت سوزن نخاعی اپیدورال وارد محل مورد نظر شده و تزریق انجام خواهد شد.

نحوه انجام تزریق اپیدورال

در این بخش از مقاله به بررسی نحوه و فرایند انجام تزریق خواهیم پرداخت.

در ابتدا برای تزریق فرد بر روی شکم خوابیده و همچنین یک بالش نیز در زیر شکم وی قرار داده خواهد شد که این امر هم موجب راحتی فرد و هم موجب دسترسی راحت جراح به ستون فقرات و ناحیه تزریق خواهد شد. پس از این مرحله مهره های کمر و ریشه اعصاب با استفاده از یک فلوروسکوپ شناسایی شده و سپس ناحیه مورد موردنظر تحت بی حسی قرار می گیرد.

پس از مرحله بی حسی پزشک متخصص با استفاده از فلوروسکوپ سوزن خمیده ای را در ناحیه بی حس شده وارد کرده و به نزدیکی ریشه های عصبی می رساند و ماده رنگی را تزریق کرده و با کمک فلوروسکوپ منبع درد را پیدا کرده و داروهای استروئیدی را در ناحیه موردنظر تزریق خواهد کرد و این امر موجب می شود تا داروهای تسکین دهنده به ریشه های عصبی وارد شده و موجب تسکین درد شود.

در نهاین نیز سوزن خارج شده و پانسمانی کوچک برای پوشاندن زخم ناشی از جای سوزن در آن محل قرار خواهد گرفت.

فیلم تزریق اپیدورال

بیشتر بخوانید: درمان میگرن ، با جدیدترین راهکارها و با درصد موفقیت بسیار بالا در ایران

تزریق اپیدورال تا چه حد موثر است؟

در برخی افراد، تزریق اپیدورال تسکین کوتاه مدتی را به همراه دارد، به خصوص در مواردی که درد قسمت انتهایی پا را نیز درگیر کرده باشد. در بیشتر موارد، اثربخشی تزریق تنها در حدود سه ماه ادامه پیدا می کند و در این مدت، اثری از درد دیده نخواهد شد.

تزریق باعث می شود جراحی به ممکن تاخیر بیفتد و حتی است نیاز به جراحی نباشد. اما ممکن است به بهبود توانایی انجام کارها در طولانی مدت کمکی نشود.

تزریق اپیدورال چه خطراتی را می تواند به همراه داشته باشد؟

این روش دارای عوارض جانبی اندکی می باشد که در ادامه آن ها را ذکر خواهیم کرد.

سردرد، یکی از شایع ترین عوارض تزریق اپیدورال است که به مدت چند روز ادامه پیدا می کند. ممکن است احساس درد، کمی قبل از بهبود شرایط، شدت بگیرد. از دیگر عوارض تزریق اپیدورال می توان به خونریزی در ناحیه جراحی نیز اشاره کرد.

تزریق-اپیدورال-چه-خطراتی-را-می-تواند-به-همراه-داشته-باشد؟

عفونت، آسیب عصبی، واکنش آلرژیک، قند خون بالا، اضافه وزن شدید نیز از عوارض جانبی دیگر این روش به شمار می روند که در صورتی که از دستگاه فلوروسکوپ برای تعیین محل درد و وارد کردن سوزن استفاده شود احتمال بروز این عوارض به صفر خواهد رسید.

چه درمان های دیگری در کنار تزریق اپیدورال می توانند کمک کننده باشند؟

ممکن است شما با تغییر در سبک زندگی یا انجام سایر روش های درمانی مانند موارد زیر بتوانید علائم خود را تسکین دهید:

ورزش کردن

ورزش های هوازی به خصوص دوچرخه ثابت می توانند به علائم شما کمک کنند.

مصرف داروها

به نظر می رسد داروهای ضد التهابی و غیراستروئیدی مانند: ایبوپروفن یا ناپروکسن موثرترین مسکن‌های بدون نسخه برای کمر درد باشند. اگر نمی توانید این قبیل داروها را مصرف کنید، می توانید استامینوفن را امتحان کنید. با این دارو ها درد خود را تسکین دهید و تمام دستورالعمل های بروشور دارو را مطالعه کرده و آن ها را رعایت کنید.

بیشتر بخوانید: درد بعد از جراحی کمر

داشتن وزن متعادل

رسیدن به وزن متعادل و ثابت نگه داشتن آن می تواند از تشدید درد جلوگیری کند.

فیزیوتراپی

فیزیوتراپی به شما کمک می کند تا تمرینات کششی و قدرتی را یاد بگیرید تا به تسکین درد و دیگر علائم کمک شود.

درمان شناختی رفتاری

برای کنترل درد و محرک های آن به یک روانشناس یا یک مددکار اجتماعی مراجعه کنید، که در مهارت های لازم برای کنترل دردهای بیماران سرطانی، تخصص داشته باشد.

هزینه تزریق اپیدورال کمر چقدر است؟

بحث هزینه از آن مسائل چالش برانگیز همیشگی است. هزینه در چنین مواردی معمولا ثابت نیست و به متغییرهای مختلفی بستگی دارد. پزشکی که برای شما تزریق انجام می‌دهد مقداری که به آن نیاز دارید و عواملی این چنینی در هزینه اپیدورال موثر است. به همین جهت باید بیمار معاینه حضوری انجام دهد تا بتوان در خصوص هزینه ها عدد مشخصی عنوان کرد. به همین جهت باید برای مشاوره با پزشک از وقت گیری استفاده کرد. مراجعه به بهترین کلینیک درد می تواند هم در خصوص هزینه ها و هم در خصوص گرفتن بهترین نتیجه گزینه مناسبی برایتان باشد.

سوالات متداول تزریق اپیدورال

تزریق اپیدورال چه میزان ماندگاری دارد؟

این روش به صورت کوتاه مدت موجب تسکین کمر درد شده و به طور معمول در حدود سه ماه ماندگاری دارد.

آیا تزریق اپیدورال دردناک است؟

خیر، این روند تزریق دردناک نیست ولی امکان دارد در حین تزریق فرد فشاری را برای روی خود احساس کند و تنها نکته ای که در حین تزریق از اهیمیت بسیار بالایی برخوردار است تکان نخوردن در حین انجام تزریق است.

چه مدت بعد از تزریق اپیدورال امکان راه رفتن وجود دارد؟

به طور معمول توصیه می شود که به مدت نیم ساعت بعد از تزریق افراد راه نروند و بعد از این مدت راه رفتن مشکلی ندارد.

در نهایت…

در این مقاله به طور کامل و جامع به بررسی تزریق اپیدورال، فرایند انجام آن و همینطور نکات مخصوص به این روش پرداختیم و به این نتیجه رسیدیم که امکان دارد برای دریافت نتیجه لازم این تزریق تا سه بار انجام شود ولی در برخی از افراد با انجام یک یا دو تزریق نیز می توان به نتیجه دلخواه رسید و درد آن ها به طرز قابل توجهی کاهش پیدا خواهد کرد.

مطالب مرتبط
فهرست محتوا
2 پاسخ
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *