Search
Close this search box.
ورزش های مناسب زانو درد

ورزش های مناسب زانو

ورزش های مناسب زانو از اهمیت بسیاری برخوردارند. این ورزش‌ها باعث قوی‌تر شدن عضلات پیرامون زانو می‌شوند و استحکام آن را افزایش می‌دهند. ورزش‌هایی مانند پیاده‌روی، دوچرخه‌سواری، شنا و یوگا از جمله گزینه‌های مناسب هستند. برنامه‌ریزی منظم و تمرین با حداقل ضربه و فشار بر زانوها، می‌تواند به بهبود و حفظ سلامت زانوها کمک کند. همچنین، مهم است که قبل از هر نوع ورزش، با یک پزشک یا متخصص ورزش مشورت کنید تا برنامه مناسب برای شرایط شما تهیه شود.

ورزش-های-مناسب-زانو

اهمیت انجام ورزش های مناسب زانو

امروزه تعداد بسیاری از مردم با مشکل زانو درد دست و پنجه نرم می کنند و این موضوع از جمله اختلالاتی است که تنها به سن مربوط نمی شود و بسیاری از جوانان نیز دچار این مشکل هستند. این درد اغلب به علت ساییدگی و آسیب مفصل های زانو رخ می دهد. شدت زانو درد بنا به میزان و نوع آسیب دیدگی متغییر است. به غیر از هزینه‌های سرسام آوری که برای درمان زانو درد و عمل زانو وجود دارد، در صورتی درمان به موقع صورت نگیرد در طولانی مدت باعث ایجاد اثرات نامطلوبی خواهد شد.
ورزش در مواردی می تواند با توصیه پزشک انجام بگیرد و باعث بهبودی وضعیت زانو درد شود. اما لازم است قبل از انجام توصیه های مراقبتی زیر حتما با پزشک خود در ارتباط بوده و مشاوره های لازم را دریافت کنید.
دقت کنید در انجام دادن هر کدام از ورزش های زیر در صورتی که احساس درد داشتید و اذیت شدید فورا این حرکت را کنار بگذارید.

گرم کردن و آمادگی برای ورزش زانو

برای گرم کردن می توانید حدود ۵ دقیقه از دوچرخه ثابت استفاده کنید. و ۲ دقیقه پیاده روی سریع انجام دهید.

گرم کردن باعث می شود تا نتیجه بهتری از ورزش کردن بگیرید، برای انجام حرکات کششی آماده شوید و خطر وارد شدن صدمه به زانو را کاهش دهید.

گرم کردن برای زانودرد

۶ تا از مهم ترین ورزش های مناسب زانو

مناسب ترین ورزش ها برای کسانی که زانو درد دارند یا از آرتروز زانو یا مشکلات مختلف زانو رنج می برند چیست؟ در ادامه این ورزش ها را بررسی خواهیم کرد.

اولین حرکت مناسب زانو: صاف کردن و بالا آوردن پا

به پشت دراز بکیشد و یکی از زانوهای خودتان را خم کنید. زانوی دیگری صاف باشد.

عضلات ران پایی که صاف است را منقبض کنید و پای خود را به سمت بالا بکشید، تاجاییکه پای شما در حد ۳۰ سانتی متر از زمین فاصله داشته باشد. این حالت را برای ۳ تا ۵ ثانیه نگه دارید و سپس پای خود را به آرامی پایین بیاورید.

این تمرین را برای پای دیگر خود نیز تکرار کنید.

ورزش های مناسب زانو 1

دومین حرکت مناسب زانو: نشستن بر روی یک پا

دو صندلی در دو سمت خود قرار دهید تا بتوانید به کمک آنها تعادل خودتان را حفظ کنید. یکی از پاهایتان را به آرامی به سمت جلو بیاورید.

وزنتان را روی پای دیگر بیاندازید و به آرامی به اندازه چند اینچ زانویتان را خم کنید. و در این حین وزن بدنتان را روی پاشنه پایی که روی زمین قرار دارد منتقل کنید. ایین حالت را برای ۳ الی ۵ ثانیه نگه دارید و سپس به آرامی به حالت اولیه ایستاده بازگردید. این حرکت را برای پای دیگر نیز تکرار کنید.

ورزش های مناسب زانو 2

سومین حرکت مناسب زانو : انقباض عضلات همسترینگ

پشت یک صندلی باستید و تکیه گاه آن را برای حفظ تعادل در دست بگیرید. وزن خود را روی یکی از پاهایتان بیاندازید و زانوی پای دیگر را خم کنید به نحوی که پاشنه ی پای شما به سمت باسن نزدیک شود. این حالت را برای ۳ تا ۵ ثانیه نگه دارید.

به آرامی پای خودتان را پایین بیاورید.

همین حرکت را برای پای دیگر نیز تکرار کنید.

ورزش های مناسب زانو 3

چهارمین حرکت مناسب زانو: اسکات با حالت تکیه به دیوار

پشت به دیوار باستید. در حالی که سر، کمر و لگن شما به دیوار تکیه دارد. پاهای خود را در حدود ۶۰ سانتی متر از دیوار فاصله دهید. و پاهای خود را به اندازه عرض لگن خود از همدیگر فاصله دهید. در حالی که همچنان به دیوار تکیه داده اید، به آرامی زانوهای خود را خم کنید تا جاییکه تقریبا بدن شما در حالت مشابه نشسته بر روی صندلی قرار بگیرد.

این حالت را برای ۵ تا ۱۰ ثانیه نگه دارید و سپس به آرامی به حالت اولیه بازگردید.

این حرکت را تکرار کنید.

ورزش های مناسب زانو 4

پنجمین حرکت مناسب زانو: کشش عضلات چهار سر ران

باستید و برای حفظ تعادل خود، دسته یک صندلی را بگیرید یا دست خود را به دیوار تکیه دهید. یکی از پاهای خود را بالا بیاورید. به طوری که پاشنه پای شما به باسن تان نزدیک شود.

مچ پای خود را با دستتان بگیرید و با کمک دستتان، پاشنه پای خود را تا جای ممکن به باسن خود نزدیک تر کنید.

سعی کنید ۳۰ ثانیه در این حالت بمانید.

ورزش های مناسب زانو 5

ششمین حرکت مناسب زانو: کشش همسترینگ

شما باید کشش حاصل از این حرکت را در عضلات پشت ران و در پشت زانوی خود احساس کنید.

بنشینید. و هر دوپای خود را دراز کنید. پاهای شما باید در حالت ریلکس و خنثی باشند.

لازم نیست نوک انگشتان پا به سمت جلو یا عقب باشند.

کف دو دست خود را روی زمین و در دو طرف پاهای خود بگذارید. و سعی کنید دستان خود را روی زمین بکشید و به مچ پاهایی خود نزدیک کنید.

این حالت را برای ۳۰ ثانیه نگه دارید.

ورزش های مناسب زانو 6

تمرین هایی برای کاهش زانو درد

در این بخش از مقاله به بررسی تمرین ها و ورزش هایی که برای کاهش زانو درد مناسب هستند، خواهیم پرداخت.

تمرین های مناسب کاهش زانو درد

سوالات متداول ورزش های مناسب زانو

چه ورزش هایی برای زانوها ضرر دارند؟

ورزش‌هایی مانند پرش با تکانه، وزنه‌برداری بدون تمرین صحیح، فوتبال و بسکتبال با تماس شدید، ورزش‌های پرتابی و تکان‌دهنده ممکن است به زانوها آسیب برسانند. اما هر ورزشی به تمرین صحیح و استفاده از تجهیزات مناسب بستگی دارد.

آیا استفاده از زانوبند می‌تواند به حفظ سلامت زانوها کمک کند؟

بله، استفاده از زانوبند می‌تواند به حفظ سلامت زانوها کمک کند. زانوبندها عموماً از جنس نایلون یا الاستیک ساخته می‌شوند و با قرار گرفتن بر روی زانو، فشار و پشتیبانی اضافی به زانوها اعمال می‌کنند. زانوبندها در مواردی از قبیل استحکام و پایداری، کاهش درد و التهاب و … کمک کننده باشند.

در نهایت…

ورزش های مناسب زانو به تقویت عضلات زانو و همینطور کاهش زانو درد کمک بسیار زیادی می کند. گرفتن مشاوره از متخصص درد برای انجام دادن هر کدام از حرکات کششی فوق لازم الاجراست. شما می توانید به بهترین کلینیک درد در تهران مراجعه کنید و مشاوره های لازم را دریافت کنید. بنابراین با توجه به شرایط بدنی شما این ورزش ها می تواند مفید یا مضر باشند. پزشک با توجه به میزان آسیب دیدگی زانوهای شما انجام هر کدام از حرکات فوق را توصیه می کند. ضمنا به خاطر داشته باشید پس از انجام هرکدام از حرکات کششی فوق اگر احساس تشدید درد داشتید از انجام آن حرکت ورزشی خودداری نمائید.

مطالب مرتبط
فهرست محتوا
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *