Search
Close this search box.
دیسکوژل

دیسکوژل کمر و گردن

امروزه با توجه به پیشرفت علم بشری در زمینه پزشکی و درمان بسیاری از مشکلات، دیگر زمانی که به ناراحتی یا بیماری درگیر شده اید جای زیادی برای نگرانی وجود ندارد. با کمک روش های کم تهاجمی که با حداقل میزان عوارض هستند طیف گسترده ای از درد ها و مشکلات را درمان می کنند.

دیسکوژل تراپی که به تزریق دیسکوژل معروف است نیز از جمله مهم ترین و پر کاربردترین این روش ها محسوب می شود که در حال حاضر در کلینیک های درد از آن به وفور استفاده می شود.

در ادامه نیز می توانید با مطالعه مطالب زیر در مورد این روش درمانی موثر اطلاعاتی کسب کنید.

دیسکوژل چیست؟

یک روش کم تهاجمی برای درمان فتق دیسک از طریق ژل تزریق شده از طریق پوست به دیسک بیمار است.

سبک زندگی امروزی که شامل غذاهای نامنظم و سریع، حرکت و ورزش کافی نیست و نشستن زیاد منجر به مشکلات مختلف سلامتی می شود. این نوع شیوه زندگی مخصوصاً در ستون فقرات بد است و باعث ایجاد درد و بی حسی می شود. یکی از علل درد ستون فقرات بسیار شدید ممکن است فتق دیسک باشد. همه کسانی که با این تشخیص ملاقات کرده اند و می دانند این درد چه دردی ایجاد می کند، خواسته اند که درد در اسرع وقت برطرف شود. فتق دیسک برآمدگی دیسک بین دو مهره است. این می تواند در تمام سطوح ستون فقرات رخ دهد: ستون فقرات گردنی، قفسه سینه و کمری. گاهی اوقات در سنین پایین تر اتفاق می افتد، و کسانی که بیشتر مستعد استرس هستند، به ویژه ورزشکاران یا کارگران دستی دچار آسیب پذیری می شوند.

دکتر آریانی و تزریق دیسکوژل
تزریق دیسکوژل در کلینیک درد دکتر آریانی

کاربرد دیسکوژل

فتق دیسک معمولاً با دارو و فیزیوتراپی و فقط در موارد شدید با جراحی درمان می شود. یک روش درمانی کم تهاجمی دیسکوژل برای بیمارانی که تحت درمان محافظه کارانه قرار ندارند نیز موجود است. این روش درمانی کم تهاجمی با تزریق ژل مخصوص از طریق پوست به داخل دیسک آسیب دیده و بیمار، مخصوصاً برای بیماران مبتلا به فتق دیسک مناسب است که با دارو یا فیزیوتراپی به آن ها کمک نمی شود. همچنین برای بیمارانی که کاندید عمل جراحی سنتی نیستند یا نمی خواهند عمل کنند مناسب است. روش دیسکوژل توسط یک متخصص در ستون فقرات و روش های کم تهاجمی انجام می شود.

فتق دیسک چیست؟

استخوان های (مهره ها) ستون فقرات توسط دیسک ها حمایت می شوند. این دیسک ها بالش های گرد کوچکی هستند که مانند یک لایه بیرونی هسته مرکزی را احاطه کرده اند. این دیسک ها که بین مهره های ستون فقرات قرار گرفته اند، به عنوان یک فنر عمل می کنند و از ضربه خوردن مهره ها جلوگیری می کنند.

زمانی که قسمتی از هسته دیسک از حلقه ان خارج شود و از طریق یک پارگی به داخل کانال نخاعی نشت کند، فتق دیسک یا بیرون زدگی دیسک اتفاق می افتد. کانال نخاعی فضای محدودی است که جای کافی برای دیسک بیرون زده ندارد. به همین دلیل این تغییر مکان به اعصاب نخاعی فشار وارد می کند و اغلب باعث ایجاد درد می شود.

فتق دیسک می تواند درهر قسمتی از ستون فقرات ایجاد شود. اما در بیشتر موارد در قسمت تحتانی کمر دیده می شود. بعضی بیماران نیز در گردن خود دچار بیرون زدگی دیسک می شوند.

فتق دیسک اغلب در نتیجه ساییدگی تدریجی دیسک ها به دنبال افزایش سن اتفاق می افتد. با بالا رفتن سن، انعطاف پذیری دیسک های شما کم می شود و با فشار یا پیچش جزئی ممکن است پاره شوند.

اکثر مردم نمی توانند علت بروز فتق دیسک را در خود تشخیص دهند. گاهی اوقات هنگام بلند کردن اجسام سنگین استفاده از ماهیچه های کمر به جای عضلات ساق و ران پا باعث بروز فتق دیسک می شود. همچنین پس از یک حادثه اسیب زا مانند تصادف یا زمین خوردن ممکن است دیسک ها اسیب ببینند.

برخی از عواملی که می توانند ریسک ابتلا به فتق دیسک را افزایش دهند، عبارت اند از :

 • وزن: وزن زیاد باعث ایجاد فشار اضافی بر دیسک های کمر می شود.
 • شغل و حرفه: افرادی که دارای مشاغل سخت و فیزیکی هستند، بیشتر درمعرض ابتلا به فتق دیسک هستند.
 • ژنتیک
 • سیگار کشیدن

دیسکوژل چگونه درد را درمان می کند؟

در درمان با دیسکوژل اتانول (الکل) ژله ای در قسمت بیرون زده دیسک بین مهره ای که فتق را شکل داده است ، تزریق می شود. با توجه به مرحله ای که مهره های تحت تاثیر قرار گرفته در ان قرار دارند و این که ناحیه تحت درمان فتق دیسک کمر است یا گردن، تزریق به روش های مختلفی انجام می شود.

ژل، الکل را نگه می دارد تا از دیسک خارج نشود و الکل باعث تخلیه فتق می شود.

این تخلیه با رفتن آب از کیسه فتق به قسمت داخلی و مرکزی دیسک انجام می شود و در نتیجه فشار از روی نخاع یا ریشه عصبی برداشته می شود.

با فشرده سازی نخاعی – ریشه ای درد اصلی خیلی سریع از بین می رود. در هفته های بعد از درمان ممکن است درد ادامه داشته باشد. این درد به طور کامل پس از ۶ هفته بعد از تزریق دیسکوژل از بین می رود.

به منظور درمان کامل تر منطقه آسیب دیده، می توان داروهای ضد التهابی (کورتیکوئیدها) را در سطح اتصالات بین مهره ای دیسک تحت درمان، تزریق کرد. دوره ریکاوری برای اکثر بیماران خیلی سریع سپری می شود.

مزایا استفاده از دیسکوژل

مزایای تزریق دیسکوژل

 • جراحی تحت بی حسی موضعی انجام می شود
 • زمان ریکاوری بسیار کوتاه است
 • حداقل عوارض جانبی را دارد
 • امکان بازگشت دیسک وجود ندارد
 • کم تهاجمی
 • بهبودی سریع به طوری که بیمار دو ساعت بعد از عمل مرخص می شود.
 • این روش بدون جراحی باز انجام می شود، هیچ جای زخمی باقی نمی گذارد و هیچ آسیبی به بافت اطراف نمی رساند
 • ریسک کمتر از یک عمل معمولی را بررسی کنید.
 • یک راه حل اقتصادی مقرون به صرفه تر از جراحی سنتی را بررسی کنید.

معایب درمان دیسک با دیسکوژل چیست؟

یکی از مهمترین معایب این روش درمانی هزینه بالای آن می باشد. داروی دیسکوژل بسیار گران است.

همچنین این روش درمانی برای دیسک های پاره شده کاربرد ندارد. در واقع برای تسکین درد در مواردی که دیسک فقط بیرون زده و هنوز پاره نشده، استفاده می شود.

نتایج تزریق دیسکوژل چیست؟

بر اساس نشریه: «مجله اختلالات و تکنیک های ستون فقرات» در اکتبر ۲۰۰۷ میزان نتایج برای درمان پوستی فتق بین مهره ای کمری بسیار خوب یا خوب در نظر گرفته می شود ( گروه A : 202/221 بیمار).

سوالات متداول

در این بخش به مهم ترین سوالات شما مخاطبین عزیز پاسخ داده می شود تا بتوانید هر گونه ابهام و مشکلی را برطرف کنید.

در پایان اینکه

درمان های متعددی برای بیرون زدگی دیسک کمر در دسترس است، از روش های محافظه کارانه (دارو و فیزیوتراپی) تا درمان ها و جراحی های کم تهاجمی (ازطریق پوست). کمو نوکلئولیزO2-O3 (اوزون تراپی) یکی از درمان های کم تهاجمی با بهترین نسبت هزینه/فایده و کمترین میزان عوارض است. ماده دیگری که اخیرا با بهره برداری از خواص شیمیایی اتانول خالص در دسترس بیمارن قرار گرفته است، دیسکوژل می باشد. دیسکوژل یک اتانول ژله مانند پرتو نارسان است که از الکل خالص چسبنده تر می باشد.

https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/herniated-disk/symptoms-causes/syc-20354095#:~:text=A%20herniated%20disk%20occurs%20when,stack%20to%20make%20your%20spine.

مطالب مرتبط
فهرست محتوا
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *