درمان آرتروز زانو

درمان قطعی آرتروز زانو

آرتروز زانو یکی از شایع ترین بیماری‌هایی است که در بسیاری از افراد بخصوص سالمندان و حتی جوان‌ترها ایجاد می‌شود. این بیماری علل و علائم مختص به خود را دارد. دانشمندان با توجه به تحقیقاتی که انجام داده‌اند به نتایج مثبتی در خصوص درمان قطعی آرتروز زانو رسیده‌اند که با توجه به شرایط جسمی و روحی هر فرد و صلاح‌دید پزشک تجویز و انجام می‌شود.

با توجه به این که همه مفصل‌های داخل بدن در معرض ابتلا به آرتروز هستند اما زانو بیش از هر کدام از آن ها درگیر این عارضه می‌شود، در این مقاله به بررسی راه های درمانی مرتبط با آرتروز زانو می‌پردازیم. لطفا تا انتهای مقاله با ما همراه باشید

دسترسی به مهمترین بخش‌های مقاله

آرتروز زانو چیست؟

بیماری آرتروز یک نوع التهاب، با درگیری در یک یا چند مفصل است، درد، تورم، انقباض از علائم مشخص چنین عارضه ای است. این عارضه تا حدی ناخوشایند است که می‌تواند بر روی تمامی ابعاد عملکردی و فعالیت‌های روزمره شما تاثیر منفی بر جای بگذارد و باعث اختلال در حرکت برخی از اندام‌های بدن می‌شود.

این نوع از بیماری معمولا شامل بزرگسالان می شود و در کودکان به ندرت اتفاق می افتد.

متخصصین این حوزه درمانی با پیشرفتی که در زمینه علم و تکنولوژی اتفاق افتاده است به گزینه های درمانی مختلفی رسیده اند تا بتوانند به کمک آن ها کمی از علامت های این بیماری را کاهش و دردهای ناشی از آن را کنترل کنند.

با توجه به آناتومی زانو که از ۴ عنصر اصلی تشکیل شده است که شامل استخوان، غضروف، رباط و تاندون می‌شود می‌توان گفت یکی از شایع ترین اختلالاتی که برای این عضو موثر در بدن اتفاق می افتد، آرتروز است که اغلب در افراد بالای ۵۰ سال سن بروز می کند اما با این حال در برخی از افراد جوان نیز مشاهده شده است.

در آرتروز زانو غضروف های مفصل زانو به تدریج از بین می‌روند و با از دست دادن این غضروف‌ها، مفصل زانو به مرور فرسوده و خشن می‌شود و در نهایت فضای محافظتی بین استخوان‌ها به شدت کاهش می‌یابد و همین امر منجر به اصطکاک استخوان بر روی استخوان می شود. همین امر هم موجب ایجاد درد شدید در افراد می شود.

بهتر است بدانید آرتروز زانو به آرامی نمایان می شود و با گذشت زمان تشدید می شود.

مفصل زانو- دچار آرتروز

علائم آرتروز زانو کدام اند؟

مفصل زانو تحت تاثیر این عارضه ممکن است احساس ناخوشایند و دردناکی را همراه با التهابی در پی داشته باشد. با این وجود می‌توان بسیاری از این علائم را کنترل کرد البته آسیب به مفاصل قابل برگشت نیست و با انواع روش‌های درمانی میسر می‌شود.

با وجود این عارضه این مفصل ممکن است منقبض و متورم شود و در نتیجه با خم و راست شدن زانو مشکلات زیادی ایجاد شود.

سایر نشانه های بروز این عارضه عبارت اند از:

 • احساس شدید درد در مفاصل
 • تورم ناحیه مفاصل زانو
 • احساس داغی شدید در مفاصل
 • سر و صدا در هنگام حرکت زانو
 • دشواری در انجام فعالیت های روزمره

*تمامی علائم مذکور با ادامه دادن فعالیت های جسمانی شدت می‌یابد.*

تست رایگان آرتروز زانو

آیا من آرتروز زانو دارم ؟
در این تست رایگان شرکت کنید و خود را محک بزنید، اغلب مهمترین علائم آرتروز در این آزمون از شما پرسیده می شود و شما با پاسخ بله یا خیر با توجه به شرایط جسمانی تان خواهید دانست که در چه شرایطی هستید.

آیا من آرتروز زانودارم ؟

آیا من آرتروز زانو دارم ؟

اگر از ابتلا به آرتروز نگران هستید، به سوالات زیر پاسخ دهید تا به اطمینان نسبی برسید

 

۱ / ۵

آیا زانوی شما متورم شده است؟

۲ / ۵

آیا احساس خشکی و تورم در ناحیه زانوهای خود می کنید؟

۳ / ۵

آیا در هنگام فعالیت زانو درد شما تشدید می شود؟

۴ / ۵

آیا هنگامی که زانوی خود را حرکت می دهید صدای تق تق می دهد؟

۵ / ۵

آیا خم و راست کردن زانو برای شما سخت و دردناک است؟

۰%

مشاوره آنلاین -دکترمحمدرضا آریانی

علل بروز آرتروز زانو

آرتروز هنگامی اتفاق می افتد غضروف های انتهای استخوان مفاصل به تدریج اصطکاک پیدا کرده و باعث فرسایش این ناحیه از بدن می شود. آرتروز را بیماری ” سایش مفاصل” نیز می نامند. چرا که باعث ایجاد تغییراتی در استخوان و غضروف مفاصل زانو می شود و هم چنین موجب التهاب پوشش مفصلی نیز می‌گردد.

چه عواملی خطر ابتلا به آرتروز را افزایش می‌دهد؟

شرایطی که می‌توانند عارضه آرتروز زانو را شدت دهند شامل موارد زیر می‌شود:

عوامل خطر ابتلا به آرتروز زانو
 • افزایش سن
 • اضافه وزن بیش از حد مجاز
 • آسیب‌های مفصلی
 • آسیب‌های ورزشی
 • نقائص مادرزادی که ممکن است با تغییر شکل استخوان‌ها همراه باشد.
 • بیماری های زمینه‌ای هم چون سطح بالای از قند خون
 • افرادی که مشاغل پر خطر و سنگینی داشته باشند.
 • آن دسته از کسانی که از انواع عفونت‌های مفصلی رنج می‌برند.
 • سیگار کشیدن های مداوم
 • نوع جنسیت که با توجه به پژوهش های که انجام شده است این نوع بیماری در بنا به دلایل منحصر به فرد فیزیولوژی آن ها در زنان بیشتر از مردان دیده شده است.
 • عوامل ژنتیکی و وراثتی هم یکی از عوامل پر رنگ در بروز هر گونه بیماری است، بدین ترتیب افراد با سابقه ابتلا خانوادگی خود به این عارضه ممکن است مبتلا می‌شوند.

آیا زنان بیشتر از مردان به آرتروز زانو مبتلا می‌شوند؟

چه کسانی بیشتر آرتروز می گیرند؟ یکی از موارد مهم در ابتلا به آرتروز زانو موارد زمینه ای و غیر قابل پیشگیری است. مثلا اینکه خانم ها در معرض خطر بیشتر برای ابتلا به آرتروز زانو هستند. از عمده دلایل اینکه زنان بیشتر به آرتروز مبتلا می شوند عامل مهم یائسگی است. یائسگی منجر به تسریع در تخریب غضروف‌های بدن به خصوص زانوها می‌شود.

به علاوه رژیم غذایی نادرست نیز منجر به وارد شدن آسیب های بیشتر به زانوها میشود. کم بودن ویتامین دی، استفاده کم از لبنیات و مصرف زیاد نوشابه های گازدار و به طور کلی تغذیه نامناسب، انجام ندادن ورزشهای سبک روزانه خطر ایجاد بیماری های مختلف و همچنین آرتروز و آسیب مفاصل را بالا می‌برد.

از دلایل دیگری که به طور مادرزادی وجود دارد و کاری برای پیشگیری از آن نمیشه کرد ژنتیک است. تحقیقات علمی نشان داده است که ۵۰ درصد از مبتلا شدن به این بیماری تحت تاثیر ژنتیک است.

مجموعه ای از این عوامل در کنار یکدیگر باعث آرتروز زانو در خانم ها شده و آسیب مفاصل را در خانم ها بیشتر می‌کند.

علائم آرتروز زانو در زنان

علائم آرتروز به غیر از درد و ناراحتی موارد بسیار دیگری نیز هست. که با مشاهده این علائم می‌توان خیلی زود به داد این بیماری رسید و اقدامات درمانی ختلف برای درمان آرتروز زانو را در پیش گرفت. از جمله علائمی که خانم ها را درگیر می کند می توان به :

 • سفت شدن مفاصل
 • ورم مفاصل
 • گرفتگی و سایش تاندونهای مفاصل زانو
 • احساس خستگی
 • تب بالا
 • بی اشتهایی
 • پوسته پوسته شدن و قرمزی پوست

به همراه کاهش دامنه حرکتی مفصل زانو از جمله علائم شایع آرتروز در بانوان است.

زانو درد در خانم ها

آرتروز زانو چگونه تشخیص داده می شود؟

اگر شما هم هر یک از علائم مذکور را به صورت خفیف یا شدیدی تجربه کردید می توانید  به متخصصین حاضر در کلینیک درد مراجعه کنید تا با به کار گیری روش های نوین درمانی و با کمترین میزان تهاجم هر گونه آسیبی را از شما دور کنند.

در ادامه پزشک با بررسی و معاینات فیزیکی خود به علاوه معاینات بالینی می تواند بیماری آرتروز را تشخیص دهد.

در معاینه فیزیکی پزشک چه مواردی را بررسی می کند؟

در طول معاینه فیزیکی، پزشکعلائم مختلف این بیماری را بررسی خواهد کرد:

 • وجود قرمزی یا تورم مفاصل
 • حساسیت در هنگام لمس زانو
 • تست محدوده حرکتی زانو
 • بررسی ثبات مفاصل زانو
 • احساس تق تق کردن زانو در هنگام حرکت
 • احساس درد در هنگام حرکت دادن زانو یا تحمیل وزن بر روی زانو

چه آزمایش هایی برای تشخیص آرتروز انجام می گیرد؟

پس از معاینه فیزیکی توسط پزشک، برای اطمینان از وضعیت مفاصل و استخوان های زانو اقدام به عکس برداری های مختلفی می شود.

 • آزمایش های پرتو ایکس که به مشاهده واضح تری آسیب های غضروفی، استخوان می پردازد.
 • تصویربرداری ام آر آی، این نوع از تست های تشخیصی عمدتا زمانی تجویز می‌شود که آزمایش پرتو ایکس نتواند اطلاعاتی کافی در اختیار پزشک قرار دهد.
 • آزمایش خون نیز یکی دیگر از تست هایی است که به تشخیص بهتر این بیماری کمک می‌کند و می‌توان به علت بروز آن نیز پی‌برد. چرا که بسیاری از این نوع بیماری‌ها از روماتیسم مفصلی که خود نوعی بیماری خود ایمنی است نشئت می گیرد و می تواند درد شدیدی را در مفاصل زانو ایجاد کند.

آیا شما نیاز به مشاوره دارید؟

نام
شماره موبایل
شماره شما با موفقیت دریافت شد
با مشکل مواجه شد، لطفا دوباره تلاش کنید!

درمان قطعی آرتروز زانو

متخصصین این حوزه از انواع روش های درمانی سخن می‌گویند اما یکی از ساده ترین آن ها برنامه درمانی است که ترکیب خود مراقبتی و دارو درمانی است که موارد زیر را شامل می‌شود:

 1. ورزش کردن
 2. کاهش وزن
 3. استفاده از دارو های ضد درد و التهاب با تجویز و مشورت پزشک
 4. تزریق کورتون یا اسید هیالورونیک به داخل زانو
 5. استفاده از ابزارهای طبی برای کاهش درد زانوها
 6. انجام فیزیوتراپی که باعث تقویت عضلات و ماهیچه های حرکتی می شود.
 7. استفاده از اشعه آراف
 8. ارتوکین تراپی
 9. عمل آرتروز زانو
 10. آرتروپلاستی

  به عنوان روش نهایی در صورتی که تمامی موارد مذکور تاثیر مثبتی بر روی درمان بیماری نداشته باشند از این نوع روش به عنوان گزینه مناسب درمانی، کمک می گیرند. عمل جراحی به اشکال مختلف امکان پذیر است.

درمان آرتروز به طور قطعی

آرتروپلاستی که همان عمل جراحی تعویض مفصل زانو است روش دیگر که تحت عنوان استئوتومی که با هدف تغییر شکل استخوان ها موجب بهبودی این عارضه می شود. آرتروسکوپی نیز یکی دیگر از این گزینه‌های جراحی است که با کمک ابزاری مخصوص به نام آرتروسکوپ اقدام به شکاف‌های کوچی در ناحیه مفاصل زانو می‌کند و به عنوان روش خوبی برای مشاهده داخل مفصل زانو برگزیده شده است.

بیشتر بخوانید: درمان آرتروز مفاصل محیطی

بهترین داروی آرتروز زانو چیست؟؟

درواقع بسیاری از مشکلات با دارو حل می شود به همین جهت مردم به دنبال یافتن بهترین دارو برای درمان بیماری هایشان از جمله آرتروز هستند. در بسیاری از موارد جستجو در مورد دارو منظور همان روش درمانی است. علم پزشکی علمی است که درمان ها را برای هر فرد مطابق شرایط وی ارائه می کند. این از پیچییدگی ها و شاید جذابیت های درمان باشد. به طور کلی یکسری درمان از قبیل جرراحی و غیر جراحی وجود دارد که با معاینه و متناسب هر فرد هر کدام از این روش ها بررسی و توسط پزشک متخصص پیشنهاد می‌شود.

آنچه ما می توانیم پیشنهاد بدهیم، این است که قبل از هر گونه اقدامی به پزشک معالج و متخصص درد مراجعه کنید تا شرایطتان بررسی شود. سپس با درمان های غیر جراحی بدون جراحت و زیر تیغ رفتن به درمان درد زانوهای خود بپردازید.

مراقبتهای بعد از جراحی تعویض مفصل زانو

اگر راه های مختلفی که برای درمان آرتروز وجود دارد را سپری کردید و به نتیجه مطلوب نرسیدید یا شدت آسیب به زانوهای شما به قدری است که پزشک راه های غیر جراحی را به شما پیشنهاد نمی کند، از تعویض مفصل زانو و جراحی باید کمک بگیرید. اگر مراقبت‌های پس از جراحی به درستی رعایت شود، عمل شما موفقیت آمیز بوده و می توانید به زندگی عادی خود برگردید. تمام مواردی را که پزشک به شما توصیه می کند رعایت کنید. توصیه می‌کنیم پس از جراحی مراقبت ها و احتیاط های لازم زیر را به خاطر داشته باشید و به آنها عمل کنید:

مراقبتهای بعد از جراحی مفصل زانو
 • درد، ورم و کبودی پس از جراحی طبیعی است و نیاز نیست نگران آن باشید. با گذشت چند روز پس از جراحی به حالت نرمال خود بازخواهید گشت.
 • اگر خون‌مردگی در ناحیه جراحی شده داشتید و رورز به روز به مقدار آن افزوده شد حتما به پزشک مراجعه کنید
 • نیاز است که برای کارهای شخصی خود تا چند روز اول پس از جراحی از دیگران کمک بگیرید.
 • دستشویی رفتن، استحمام و تعویض پانسمان و محل زخم را با کمک پرستار یا اطرافیانتان انجام دهید.
 • از فشار آوردن و اعمال نیروی زیاد به زانوها جدا جلوگیری کنید.
 • راه رفتن در روز دوم پس از جراحی به وسیله عصا و سایر ابزارهای کمکی می تواند انجام بگیرد.
 • اگر پوشش ضد آب دارید در روز دوم بعد از عمل می توانید استحمام کنید در غیر اینصورت حمام کردن را تا ۵ الی ۷ روز بعد از جراحی به تعویق بیندازید.
 • از داروهای تجویز شده به درستی و طبق برنامه داده شده استفاده کنید( اگر داروی دیگری از قبل مصرف می کردید، حتما به اطلاع پزشک برسانید شاید نیاز باشد از نظر تداخل دارویی توسط پزشک بررسی شوند).

درمان آرتروز زانو بدون عمل جراحی

کسانی که از عمل جراحی می ترسند، یا کسانی که به علت داشتن بیماری های زمینه ای و یا هر علت دیگری از جراحی گریزانند برای درمان ارتروز زانوی خود باید چه کنند؟

یکی از مهم ترین دغدغه افراد جراحی است. دوره نقاهت بعد از جراحی زانو، ترس از ناتوانی انجام کارهای روزمره، تحمل دردهای پس از جراحی و دلایلی از این قبیل منجر به این می شود که افراد درمان خود را به تعویق انداخته، به پزشک مراجعه نکنند و به دنبال راه درمان خانگی آرتروز زانو باشند. اینجاست که علم پزشکی به کمک افراد آمده تا بدون جراحی بتوانند اقدامات درمانی مهمی را انجام بدهند.

استفاده از اشعه آر اف برای درمان آرتروز زانو

تحت هدایت اشعه x-rey و با استفاده از دستگاه سوزن آر اف در داخل مفصل قرار گرفته و عصب کشی داخل مفصل زانو انجام می گیرد. با این کار بیمار تا مدت زمان طولانی از دردهای ناشی از آرتروز زانو رهایی می یابد. برای مشاهده نحوه کار این دستگاه و درمان بدون جراحی تماشایی فیلم زیر را به شما توصیه می کنیم.

درمان آرتروز زانو با ارتوکین تراپی

از دیگر روش های درمان غیر جراحی آرتروز مفاصل همچون مفصل زانو استفاده از ارتوکین تراپی است. ارتوکین از پلاسمای خون خود بیمار گرفته می شود. از جمله فرآورده هایی است که ۷الی ۸ سال است وارد ایران شده است. برای بدست آوردن این ماده هنگامی که از بیمار خون گرفته می شود تمام سلول های فرآورده های خونی مثل پلاکت، گلبول سفید یا گلبول قرمز جدا شده و محلولی جدا می شود که در لوله های آزمایش مخصوص ارتوکین قرار داده می شود. این ماده در یک بازه زمانی مشخصی و بعد از سانتریفیوژ کردن، ارتوکین بدست می آید. این روش مزایای بسیار زیادی دارد از جمله اینکه جلوی تخریب مفاصل گرفته می شود. و به بازسازی مفاصل کمک می کند. همچنین به فرآیند ترمیم تاندون ها کمک می کند. بدین ترتیب جلوی بسیاری از دردهای مفاصل گرفته می شود. توضیحات دقیقتر را در ویدئو زیر از زبان آقای دکتر محمدرضا آریانی فوق تخصص درمان انواع درد ببینید و بشنوید.

عوارض عدم درمان آرتروز زانو

عوارضی که در صورت عدم درمان آرتروز زانو ایجاد می شود عبارت اند از:

 • ملتهب شدن لایه ‌ی سینوویال و در نتیجه تجمع مایع در مفصل زانو و درنتیجه آب آوردن زانو
 • درد شدید در زانوها
 • مختل شدن فعالیتهای عادی روزمره
 • ورم و التهاب مزمن که با استراحت کردن هم این ورم نمی‌خوابد
 • تغییر شکل زانو و خم شدن آن به داخل یا خارج پا
 • کم شدن محدوده حرکتی زانو و سفت شدن زانوها

آرتروز زانو علاوه بر شدت درد و ناراحتی که برای بیماران ایجاد می کند می تواند موجب بروز اختلالات روانی نیز شود.

اختلال خواب و افسردگی از جمله مهم ترین آسیب های روانی است که با شدت درد و ناتوانی در افراد بروز پیدا می کنند و در نهایت با روحیه ای ضعیف باید به مقابله به این بیماری پرداخت.

بیشتر بخوانید: آنچه از آرتروز مچ دست نمی دانید!

راه‌های انتخاب بهترین مرکز درمان آرتروز زانو

درمان آرتروز از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. اینکه شما زمان را غنیمت بدانید و در اسرع وقت با مشاهده علائم آرتروز به متخصص مراجعه کنید، بسیار حائز اهمیت است. برای درمان انواع درد و بیماری ها زمان مراجعه و آغاز مراحل درمانی بسیار مهم است و به درن سریع تر و جلوگیری از پیشرفت بیمایر کمک می کند. اما متاسفانه دیده می شود که افراد برای درمان خود به پزشکان مختلفی با تخصص های گوناگون مراجعه می کنند و اصطلاحا از این پزشک به آن پزشک کرده و مراحل درمانی آنها کند می‌شود.

اولین نکته در مراحل درمانی این است که در ابتدا سعی کنید به افراد متخصص تا عمومی مراجعه کنید. برای درمان دردهای استخوانی در نواحی مختلف بدن می توانید به متخصصین درد در مراکز درمانی مراجعه کنید. معمولا پزشکان زمان مناسبی را برای تشخیص درمان شما صرف می کنند. مطمئن شدن از اینکه شما دقیقا چه مشکلی دارید و کدام راه درمانی برایتان مناسب است از هرچیزی مهم است.

برای آنکه بتوانید جلوی پیشرفت آرتروز زانو را بگیرید، از راه های زیر برای یافتن بهترین کلینیک درد استفاده کنید:

 • با افرادی که به آنها نزدیک بوده و صمیمی هستید اعتماد کنید و تجربیات آنها استفاده کنید.
 • در دنیای وب و در گوگل به دنبال بهترین کلینیک درد بگردید و از سایتهای معتبر دیدن کنید.
 • از صفحات اجتماعی غافل نشوید
 • از برنامه محبوب اینستاگرام برای یافتن بهترین پیج های آموزشی بهره ببرید. در این صفحات معمولا پزشکان تجربیات سایر بیمارها و درمان‌هایی که دریافت کرده‌اند را به انتشار می‌گذارند.
 • از کانال‌های اشتراک ویدئو استفاده کنید. سایت های محبوبی همچون آپارات، نماشا و یوتیوب هستند که مجموعه ای از اطلاعات تخصصی و ویدئوهای رضایتمندی پزشکان از درمان های آرتروز، دیسک کمر، دردهای پیشانی آرتروز مچ پا و غیره را به طور رایگان در اختیارتان می‌گذارند.
اینستاگرام دکتر محمدرضا آریانی

راه های ارتباط با دکتر محمدرضا آریانی

دسترسی آسان به مطب یکی از مهمترین فاکتورهای انتخاب یک مرکز درمانی یا کلینیک است. برای آنکه بتوانید به راحتی مطب یا کلینیک را پیدا کنید کافیست در گوگل مپ و از روی نقشه مسیر دسترسی را بررسی کنید.

location
پرسیدن سوال در کامنت

به علاوه اگر سوالی در خصوص آرتروز یا دردهای زانوی خود دارید می توانید در زیر همین مقاله برای ما دیدگاه بگذارید. در اسرع وقت بررسی شده و به شما پاسخ داده می‌شود.

استفاده از مشاوره آنلاین پزشک از بهترین و در دسترس ترین گزینه های درمانی این روزهاست. اگر مدارک پزشکی دارید و میخواهید آنرا به متخصص نشان بدهید و یا سوالاتی از پزشک خود دارید به راحتی در فضای مشاوره آنلاین بپرسید.

مشاوره آنلاین

چگونه می‌توان از آرتروز زانو پیشگیری کرد؟

در این مبحث به برخی از راهکار های جهت جلوگیری از بروز این عارضه ناخوشایند موثر هستند اشاره خواهیم کرد:

 1. کنترل وزن یکی از آن روش های است که نه تنها موجب پیشگیری از آرتروز زانو می شود بلکه می تواند از بسیاری از بیماری های جسمی و روحی شما مخاطبین عزیز نیز جلوگیری کند پس با کمک متخصص مربوط به این حوزه می توانید تناسب اندامی ایه آل را رقم بزنید و نگران سلامتی تان نباشید.
 2. تمرینات ورزشی یکی دیگر از عواملی است که از ضعف زانو جلوگیری می کند ورزش برای آرتروز زانو به مثابه یک اقدام مهم در محافظت از سلامتی تان و تقویت عضلات سر ران ها باشد.
تمرینات ورزشی برای درمان آرتروز زانو

تاثیر ورزش در ابتلا به آرتروز زانو

شاید تعجب کنید که ممکن است ورزش باعث ایجاد بیماری شود. اما این اتفاق وجود دارد و مهم است. ورزش های سنگین که برخورد فیزیکی بالایی دارند مثل فوتبال و هاکی که سبب وارد شدن فشار زیاد به زانوها می شود می تواند آسیب های مفصلی را بالا ببرد. بنابراین د رانتخاب نوع ورزشی که انجام میدهید به علاوه نحوه انجام آن باید دقت بسیاری کنید. همانطور که تمرینات ورزشی مناسب می‌تواند عامل مهمی در تقویت عضلات دو سر زانوها شود، مراقبتهای نادرست و انجام ورزش های ناشیانه و یا فوق حرفه ای نیز خطرناک خواهد بود.

بعد از جراحی با این حرکات ورزشی از زانوی خود مراقبت کنید !

از جمله ورزش هایی که برای کاهش درد زانو کمک کننده خواهد بود:

پای خود را بالا بیاورید. در حالی که به دیوار تکیه کرده اید سعی کنید حرکات آرام چرخشی را انجام دهید.

نشستن روی صندلی و ایستادن صاف، عقب و جلو کردن زانو و نزدیک کردن آن تا به باسن به منظور بهبود دامنه حرکتی و تقویت عضلات به شما کمک خواهد کرد. اگر ورزش حرفه ای انجام می‌دهید حتما تحت نظر یک متخصص این کار را انجام دهید تا از آسیب های مفصلی جلوگیری شود.

تاثیر چاقی در آرتروز زانو

از عوامل مهمی که تاثیر مستقیمی بر آسیب مفاصل دارد، چاقی و اضافه وزن است. افرادی که دچار افزایش وزن می شوند، فشار مضاعفی را به زانوهای خود منتقل می کنند که می تواند به مرور زمان منجر به آرتروز شود.

سوالات متداول آرتروز زانو

در این بخش به شایع ترین سوالات و نگرانی های افراد راجع به آرتروز به طور خلاصه و مفید پاسخ خواهیم داد.

سخن پایانی

چنانچه دچار آسیب دیدگی در نواحی مفاصل زانو یا هر نقطه ای دیگری از بدنتان شدید حتما در اسرع وقت آن را درمان کنید تا از بروز چنین بیماری‌هایی جلوگیری کرده باشید. این گونه شانس ابتلا به آرتروز زانو در بزرگسالی تان به شکل چشم گیری کاهش می یابد. به علاوه با پیشرفت هایی که در زمینه علم پزشکی ایجاد شده است راه های مختلفی وجود دارند تا از انجام جراحی های سخت جلوگیری شود. نقاهت دوره جراحی زانو از عوامل مهمی است که افراد را به عدم درمان سوق می‌دهد. استفاده از تکنیک های مختلف غیر جراحی پاسخ خوبی به درمان آرتروز می‌دهند. بنابراین با اقدام زودهنگام می تتوانید از این روش ها بهرهه گیرید و بدون نیاز به جراحی به درمان آرتروز خود بپپردازید.

مطالب مرتبط
فهرست محتوا
12 پاسخ
 1. سلام من چند روزی هست به شدت زانو درد دارد نمیدونم چیکار باید بکنم جوری شده دیگه راه رفتن برام عذاب آور شده دارم از دستشویی فرنگی استفاده می کنم به نظرتون این درد یهویی مال آرتروز هست؟ ممنون میشم ی راهنمایی بکنین منو

  1. سلام دوست عزیز از طریق تماس با ما میتونید اقدام به گرفتن نوبت کنید. تا بررسی های لازم برای شما انجام بشه

 2. سلام من ورزشکار هستم و تو دویدن ها و تمرینات ، زانوهام بهشون فشار اومده بخوام جراحی کنم واقعا از کار و زندگی می افتم چند درصد امکان بهبودی با روش های درمان غیر جراحی برام وجود داره ممنون میشم پاسخ بدین

  1. سلام دوست عزیز ابتدا باید معاینه بشید و مدارک پزشکی تون بررسی بشه با توجه به اینکه ورزشکار هستید و امکان جراحی ندارید، در صورت امکان از درمان های غیرجراحی آرتروز میتونید استفاده کنید.

 3. سلام آقای دکتر من متاسفانه دچار اضافه وزن شدید هستم و واقعا زانو درد گرفتم و شرایط خوبی ندارم. میخواستم اگر ممکنه برای من وقت حضوری در نظر بگیرید ممنون

 4. سلام من اینجا دیدم مشاوره آنلاین گذاشتید زدم روش رفتم تو همون سایته وقت گرفتم آقای دکتر مدارکم رو دیدن برام ام آر ای نوشتن و یکمی هم توصیه کردن که رعایت کردم الان بهترم خواستم ببینم همین هارو ادامه بدم خوبه یا نیاز به جراحی پیدا می‌کنم بعدا ؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *