Search
Close this search box.
درمان غیرجراحی دیسک گردن

درمان دیسک گردن بدون جراحی

درمان دیسک گردن بدون جراحی شامل روش‌هایی است که به کاهش درد و بهبود علائم مرتبط با این حالت کمک می‌کند. روش های بدون جراحی شامل استراحت، فیزیوتراپی، استفاده از داروها، تزریقات و … است.

درمان-دیسک-گردن-بدون-جراحی

وجود دیسک گردن یکی از عوامل شایع ایجاد درد در ناحیه گردن است. ناحیه گردن با وجود اینکه ناحیه به نسبت کوچک تری است، اما از هفت مهره تشکیل شده است. وجود این هفت مهره سبب می شود تا ما بتوانیم به راحتی کارهای روزمره خود را با تسلط بالا انجام دهیم. هر گونه آسیب به این مهره های گردنی می تواند تا حد بسیار زیادی برای افراد آزار دهنده باشد.

به طوری که در مراحل شدیدتر باعث ناتوانی افراد از انجام فعالیت های روزمره شود. در ادامه در مورد این موضوع و همینطور علل ایجاد بیرون زدگی گردن و یا دیسک گردن، علائم دیسک گردن، انواع روش های درمانی بدون جراحی بیرون زدگی گردن با جزئیات بیشتری صحبت خواهیم کرد.

نقش دیسک ها در بدن

با توجه به تحقیقاتی که اخیرا انجام شده است محققین به این نتیجه رسیده اند که دیسک ها در هر نقطه ای از بدن نقش حیاتی را برای نگه داشتن مهره ها ایفا می کنند. بدین ترتیب این لایه های که از جنسی غضروفی ساخته شده اند و گاهی هم چون بالشتک های در بین استخوان ها مهره ها قرار دارند می توانند ستون فقرات شما را نگه دارند آن ها یک محتوای داخل دیسک ها مواد ژل مانند و بخش دیگر آن ژل ها هستند که توسط یک حلقه بیرونی فیبری مقاوم احاطه شده اند و در عین حال از مهره های تان در حالت های مختلف انسانی و حتی در ایستادن و نشستن نیز از نخاع بدن محافظت می کنند.

پس درست زمانی که اعصاب بدن هم چون شاخه های بدن از نخاع بیرون زده می شوند و همانطور که می دانید تمامی شریان های اعصاب بدن نیز بسیار مهم و حساس هستند. چنانچه پارگی یا فتقی در دیسک اتفاق بیوفتد این شریان ها تحت فشار قرار می گیرند و درد شدیدی را از خود ساطع می کنند و حتی در برخی از موارد مشاهده شده است که مواد داخل دیسک های پاره شده همچون یک ماده تحریک کننده شیمیایی نسبت به اعصاب بدن عمل می کنند و حتی در مواقع وخیم تری دیسک به نخاع فشار جدی وارد می کند و باعث ضعف شدید اعصاب و در نهایت نیاز به جراحی های اورژانسی می شود.

علل ایجاد دیسک گردن

هر نوع عاملی که سبب ایجاد آسیب و یا ایجاد التهاب در مهره های گردن شود، می تواند زمینه ساز ایجاد بیرون زدگی مهره های گردنی در افراد شود. با این که روند پیری و یا افزایش سن مهم ترین علت ایجاد آسیب در مهره های گردنی است، اما داشتن عادات حرکتی غلط نیز می تواند تا حد بسیار زیادی در ایجاد آسیب به مهره های گردنی موثر باشد. علاوه بر موارد گفته شده عوامل زیر هم می تواند سبب ایجاد آسیب در مهره های گردنی شود.

  • فشار و یا ضربه مستقیم به مهره های گردنی که سبب ایجاد آسیب در مهره های گردنی شود.
  • چاقی و یا اضافه وزن در افراد که تا حد بسیار زیادی می تواند سبب ایجاد التهاب در مهره های گردنی شود.
  • استفاده از مواد مخدر و به ویژه سیگار، مواد مخدر سبب افزایش التهاب در بدن شده که نتیجه آن ایجاد آسیب به مهره های گردنی می باشد.
  • وضعیت بد بدن که سبب ایجاد فشار های ناخواسته به مهره ها در محل گردن می شود.
  • کم تحرکی و یا بی تحرکی که از طریق تحلیل عضلات موجود در گردن سبب ایجاد آسیب به مهره های گردنی می شود.

علائم دیسک گردن

نکته قابل توجه در مورد دیسک گردن این است که این عارضه تنها سبب ایجاد درد در ناحیه  گردن نمی شود، بلکه می تواند سبب ایجاد درد در بازو، شانه ها و یا دست ها نیز شود. دیسک گردن دارای علائم متعددی است که در ادامه به برخی از آن ها اشاره خواهیم کرد.

علائم-دیسک-گردن
  • ایجاد سرگیجه: یکی از رایج ترین علائم دیسک گردن، ایجاد  سرگیجه در افراد است. وجود بیرون زدگی در مهره های گردنی سبب اعمال فشار بر روی نخاع شده که این موضوع می تواند تا حد بسیار زیادی سبب ایجاد  سرگیجه های موقتی در افراد شود.
  • ایجاد سردرد: از دیگر عوارض وجود بیرون زدگی در مهره ها و به ویژه مهره های اول و تا سوم گردن، ایجاد سردرد های شدید در افراد می باشد.
  • وجود درد در دست راست: زمانی بیرون زدگی مهره های گردنی به صورت یک طرفه و به سمت راست بدن باشد، سبب ایجاد درد در دست راست می شود.

فتق دیسک گردن چگونه تشخیص داده می شود؟

پس از یک معاینه دقیق و معاینه مغز و اعصاب، یک متخصص درد می تواند درد شما را در یک سطح خاص در ستون فقرات ردیابی کند. پزشک شما به دنبال ضعف، تغییر در رفلکس ها و از دست دادن احساس در پوست گردن، بازوها و انگشتان شما خواهد بود. از آزمونهای تصویربرداری نیز به منظور تشخیص دقیق تر استفاده می شود.

اشعه ایکس

این تصویربرداری اساسی برای ارزیابی مناطق استخوانی ستون فقرات انجام می شود.

تصویربرداری تشدید مغناطیسی (MRI)

MRI یا تصویربرداری با تشدید مغناطیسی، نوعی مطالعه پرتونگاری قدرتمند است که بدون استفاده از اشعه، تصویر تشخیصی واضحی را ارائه می دهد. تصویر MRI نماهای بهبود یافته ای از قسمت بدن مورد بحث را نشان می دهد. به عنوان مثال، اسکن ام.آر.آی ستون فقرات، نمای بهتری از دیسک های پشت و همچنین اعصاب و سایر بافت های نرم فراهم می کند.

پزشک می تواند فیلم های MRI را بررسی کند و تشخیص دهد که آیا عصب گیره شده، دیسک تخریب کننده، تومور یا در برخی موارد تنگی نخاع وجود دارد.

به طور کلی از یک میدان مغناطیسی قوی برای ایجاد یک تصویر دقیق از ستون فقرات شما شامل نخاع و ریشه های عصبی استفاده می کند.
توموگرافی کامپیوتری (CT) اشعه ایکس از زوایای مختلف تصاویر مقطعی (قطعه ای) از ستون فقرات شما ایجاد می کند.
CT Myelogram – یک آزمایش پیشرفته که در آن پزشک هنگام سی تی اسکن رنگی به مایع نخاع شما تزریق می کند. محل فشار بر نخاع یا اعصاب را نشان می دهد.

آزمایش های عصبی

الکترومیوگرام ها و مطالعات هدایت عصبی میزان حرکت سیگنال های الکتریکی در امتداد اعصاب را اندازه گیری می کنند تا آسیب را پیدا کنند.

روش های درمان دیسک گردن بدون جراحی

همانطور که میدانید جراحی یک روش تهاجمی است که سختی هایی را برای افراد به همراه دارد، بنابراین اکثرا به دنبال روش هایی غیرجراحی برای درمان هستند که این روش ها عبارتند از:

روش-های-درمان-دیسک-گردن-بدون-جراحی

استفاده از درمان های دارویی

معمولا درمان های دارویی که برای این عارضه تجویز می شود، بیشتر جنبه کاهش علائم بیماری را دارد. کاهش علائم بیماری، تا حدودی می تواند تحمل این عارضه را برای بیمار راحت تر کند. اما تاثیری در پروسه درمان بیماری ندارد. داروهایی که به صورت معمول مورد استفاده قرار می گیرند، داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی شامل آسپرین، ایبوپروفن و ناپروکسین هستند. با اینکه این داروها نقش مسکن را برای بدن داشته و سبب کاهش علائم درد در افراد می شوند، اما استفاده پیوسته از آن ها می تواند سبب ایجاد خستگی و کاهش توان بدنی در افراد شود.

استفاده از فیزیوتراپی

یکی از موثرترین روش های غیر جراحی استفاده از روش فیزیوتراپی است. مهم ترین تکنیک های فیزیوتراپی که برای درمان دیسک گردن مورد استفاده قرار می گیرد، استفاده از کمپرس های گرم و سرد و برق درمانی است. استفاده از این تکنیک ها می تواند تا حد بسیار زیادی سبب کاهش تورم و درد ناحیه مورد نظر شود. استفاده از حرکات اصلاحی سبب کاهش بروز دوباره دیسک گردن شده و کاهش التهاب ناشی از وجود بیرون زدگی دیسک موثر باشد.

استفاده از روش های تزریق

ترکیباتی به اسم کورتیکواستروئیدها در بدن تولید می شوند که سبب کاهش التهاب در بدن می شوند. یکی از هورمون های به نقش از ترکیبات کورتیکواستروئیدی در بدن تولید می شود، کورتیزول نام دارد. این هورمون معمولا در ابتدای روز ترشح شده و سبب کاهش التهاب در بدن می شود. با توجه به این که علت اصلی بروز عارضه دیسک گردن به علت وجود التهاب است، تلاش برای کاهش  التهاب در این نواحی سبب کاهش علائم بیماری شده و تا می تواند در درمان این عارضه موثر است. بنابراین پزشکان ترکیبات شبه کورتیکواستروئیدی را به ناحیه ای که بیرون زدگی دیسک صورت گرفته تزریق می کنند. این ترکیبات می توانند از طریق کاهش التهاب سبب کاهش درد در این ناحیه شوند.

تزریق اپیدورال کودال

تزریق استروئید اپیدورال

قرار دادن کورتیزون، یک ماده ضد التهابی قدرتمند، در فضای اپیدورال است که دیسک و ستون فقرات را تقریبی می کند. درمان تزریق اپیدورال بیش از ۴۰ سال است که وجود دارد. این شامل استفاده از استروئیدها یا عوامل بیهوشی است که با حداقل عوامل خطر سود خوبی را به همراه دارد. هدف اصلی تزریق اپیدورال کوچک شدن تورم برآمده یا دیسک های فتق شده و کاهش هر التهابی است که دیسک را احاطه کرده و ممکن است به عصب نخاعی فشار وارد کند.

استفاده از بریس های گردنی

استفاده از بریس های گردنی می تواند سبب استراحت مهره های گردنی شده که این موضوع تاثیر بسیار زیادی بر کاهش علائم درد در مهرهای آسیب دیده دارد.

سایر روش های درمان

✅ ورزش هایی برای بهبود دامنه حرکت و قدرت گردن

✅ ارزیابی و اصلاح وضعیت ها و حرکات بدن. این می تواند مشکلاتی را که روی ستون فقرات گردنی شما تأثیر می گذارد اصلاح کند.

✅ گرما، ماساژ و کشش برای کمک به تسکین علائم شما

خود مراقبتی

شما در درمان خود نقش فعالی خواهید داشت. برای محافظت از گردن در برابر آسیب بیشتر، هر برنامه ورزشی را که توسط درمانگر های حاضر در کلینیک های درد یا فیزیوتراپی به شما داده شده دنبال کنید، هنگام نشستن، ایستادن یا حرکت، حالت بدنی خوبی را تمرین کنید، فضای کاری خود را ارزیابی کنید. در صورت نیاز آن را مرتب کنید، هنگام دراز کشیدن از گردن خود حمایت کنید. می توانید از یک بالش مخصوص گردنی یا حوله رول شده استفاده کنید.

خلاصه نکات مقاله

بهتر است بدانید که دیسک گردن تاثیر بسیار زیادی بر ایجاد التهاب و درد در مهره های گردنی دارد. با توجه به اینکه ما هر لحظه در حال استفاده از مهره های گردنی برای انجام امور مختلف هستیم، وجود درد در این ناحیه می تواند تا حد بسیار زیادی بر روی کیفیت زندگی ما اثر گذار باشد.

استفاده از راهکارهای درمانی می تواند سبب کاهش علائم درد و التهاب در افراد شود. راهکارهای درمانی غیر تهاجمی که برای درمان این عارضه مورد استفاده قرار می گیرد شامل فیزیوتراپی، استفاده از درمان های دارویی و تزریق کورتیکواستروئیدها است. البته این راهکارها، درمان های قطعی نبوده و در بیشتر موارد سبب کاهش علائم بیماری می شوند.

مطالب مرتبط
فهرست محتوا
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *