Search
Close this search box.
لیزردرمانی

درمان دیسک کمر با لیزر

آیا درمان دیسک کمر با لیزر امکانپذیر است؟ در این خصوص در این مقاله به طور کامل صحبت کرده ایم

عارضه ای که اغلب مراجعه کنندگان به مطب پزشکان یا سایر مراکز خدمات درمانی از آن گله دارند، کمردرد است. برخی آمارها نشان می دهد بعد از بیماری های قلبی و عروقی، کمردرد بالاترین میزان مراجعه را در بین بیماران به خود اختصاص داده است. دلایل مختلفی می تواند زمینه بروز این درد را ایجاد کند. در اغلب موارد، سبک ناسالم زندگی موثرترین دلیل در بروز درد در ناحیه کمر یا ستون مهره ها است. حتی انجام ورزش های سنگین به صورت اصولی نیز می تواند زمینه این عارضه را بوجود بیاورد.از طرف دیگر، برخی حوادث و آسیب های وارد شده به کمر در دوران نوجوانی و جوانی می تواند سبب بروز کمردهای شدید در میانسالی و پیری باشد. با توجه به نوع عارضه درمان های مختلفی برای آن وجود دارد. یکی از درمان های موثر، درمان دیسک کمر با لیزر است.

برای بهبود بیرون زدگی دیسک کمر از لیزر تراپی می توان استفاده کرد.

کاندیدای نامناسب درمان دیسک کمر با لیزر

این روش برای افراد زیر مناسب می باشد:

✅ افرادی که مبتلا به بیرون زدگی دیسک و یا فتق دیسک هستند.

✅ افرادی که دارای دردهای ارجاعی از کمر به سمت پایین هستند.

✅ افرادی با درمان دارویی خوب نشده اند.

✅افرادی که دردهایشان به مدت ۶ هفته بعد از انجام روش های درمانی دیگر بهبود نیافته است.

✅ افرادی که به تنگی کانال نخاعی مبتلا نباشند.

✅ افرادی که دارای مشکلاتی از قبیل مفاصل بین ستون فقرات نباشند.

✅ افرادی که سابقه جراحی ستون فقرات نداشته باشند.

✅ افرادی بدشکلی های ستون فقرات نداشته باشند.

✅ افرادی که مشکل طناب نخاعی نداشته باشند.

هدف از درمان کمردرد با لیزر

در این روش با استفاده از یک اشعه پر قدرت، انرژی به صورت انتخابی به بافت های هدف می رسد. اشعه های به کار رفته در این روش به صورت نوری قوی و موازی هستند. در مورد دردهای ناشی از تنگ شدن کانال نخاعی، دیسک، آرتروزها، درد در ناحیه لگن و پا، دردهای سیاتیک، اصلاح عمل های جراحی ناحیه کمر، و سندروم فاست می توان از لیزر درمانی استفاده کرد. استفاده از لیزر می تواند تا حدود ۸۰ درصد در درمان دردهای ناحیه کمر موثر و موفق عمل کند. با این حال، برای بهبودی کامل مدت درمان با لیزر بین ۶ تا ۸ هفته طول خواهد کشید.

به طور معمول هدف از انجام این روش برطرف کردن دردهای بسیار شدید پا، برطرف کردن بی حسی و ضعف در پا، برطرف کردن از دست دادن حرکت و درمان سوزن سوزن شدن پا و باسن می باشد.

نحوه انجام درمان دیسک کمر با لیزر

برای درمان دیسک کمر با استفاده از این روش در ابتدا فرد تحت بی حسی موضعی قرار گرفته و در واقع انرژی و حرارت بالایی با استفاده از سوزن هایی به مرکز دیسک وارد خواهد شد. این روش به برداشته شدن فشار از روی عصب کمک بسیار زیادی خواهد کرد و همچنین موجب بهبود خونرسانی خواهد شد. برای انجام این روش می توان هم از لیزر کم توان و هم لیزر پرتوان استفاده کرد که در ادامه آن ها را بررسی خواهیم کرد.

لیزر کم توان

این شیوه درمانی اغلب با نام درمان با لیزر سرد شناخته می شود. در این روش، برای درمان دردهای کمر درد از لیزرهای دارای توان کم استفاده می شود. در صورت اینکه دلیل اصلی بروز کمر کرد، زخم، استرس و آسیب های عصبی باشد استفاده از این روش در درمان، بهترین نتیجه را به همراه خواهد داشت. اشعه لیزر در یان شیوه به مدت ۳۰ ثانیه یا یک دقیقه بر روی محل درد تابانده می شوند.

لیزرهای پرتوان

لیزر پرتوان یا لیزر فست بسیار تخصصی تر از لیزرهای کم توان هستند. در نتیجه، انجام این شیوه درمانی به مهارت و دانش بیشتری نیاز دارد. به عبارت ساده، در انتخاب محل دقیق تاباندن اشعه یا حتی انتخاب این نوع شیوه درمانی باید حساسیت و دقت فراوانی به کار رود. تاثیر درمانی این روش بسیار سریعتر و مطلوب از لیزر سرد است.

مزایای درمان دیسک کمر با لیزر

 • روشی کاملا غیر تهاجمی است
 • نتایج بالینی این روش از نظر مجامع علمی تایید شده است
 • از این روش می توان بلافاصله پس از اعمال جراحی استفاده نمود
 • سبب کاهش ضرورت مصرف دارو می شود
 • در بازیابی طبیعی حرکتی بدن بسیار موثر عمل می کند.
 • در تمام افراد و تمام سنین می توان از این روش درمانی استفاده کرد
 • این روش فاقد درد است
 • در تسکین و کاهش دردهای ناحیه کمر بسیار موثر است.

نکات مراقبتی بعد از درمان دیسک کمر با لیزر

این روش نیز به مانند جراحی و روش های دیگر دارای مراقبت هایی می باشد که عبارتند از:

 • استراحت در خانه به مدت سه روز
 • خودداری از راه رفتن و نشستن بیشتر از ۳۰ دقیقه
 • خودداری از بلند کردن اجسام سنگین
 • استفاده از کمپرس سرد ۲ الی ۳ بار در روز ۳ روز بعد از جراحی جها کاهش درد
 • مصرف داروهای تجویز شده توسط پزشک متخصص
 • شروع فیزیوتراپی ۲ الی ۳ هفته بعد از درمان

سوالات متداول درمان دیسک کمر با لیزر

آیا درمان دیسک کمر با لیزر دارای عوارض می باشد؟

عوارض این روش بسیار کم و در حدود یک درصد می باشد و در صورتی که توسط پزشک متخصص انجام شود، به صورت کوتاه مدت و موقتی می باشد.

آیا درمان دیسک کمر با لیزر درد دارد؟

به دلیل آنکه برای انجام این روش از بی حسی موضعی استفاده می شود بنابراین افراد در طول درمان دردی را احساس نخواهند کرد و امکان دارد بعد از انجام این روش افراد درد را احساس کنند که موقتی بوده و می توان آن ها را کنترل کرد.

نتیجه گیری

با توجه به سبک زندگی امروزی امکان آسیب به نخاع افزایش یافته است. این امر، سبب بروز دردهای شدید در ناحیه کمر می شود. اگر چه که، استراحت در درمان این نوع دردها بسیار موثر است. اما در صورت شدت یافتن و عدم درمان قطعی، درمان دیسک کمر با لیزر امری حتمی خواهد بود. در این مقاله به طور کامل در مورد هدف از انجام این روش، کاندیدای مناسب آن و نحوه انجام آن صحبت کردیم، امیدواریم که مفید واقع شده باشد.

مطالب مرتبط
فهرست محتوا
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *