Search
Close this search box.
درمان تعریق زیر بغل به چه صورت است

درمان تعریق زیر بغل

برخی از افراد به دنبال روشی جهت درمان تعریق زیر بغل به دلیل عرق کردن بیش از حد می باشند، چرا که این موضوع موجب لک شدن لباس ها و حتی بوی بد شده و برای خود فرد و اطرافیان آزاردهنده می باشد.

درمان-تعریق-زیر-بغل

به طور معمول افراد برای حل این مشکل روش های مختلفی نظیر استفاده از دئودورانت ها، مام ها، بوتاکس و … را امتحان کرده اند ولی به نتیجه ای نرسیده اند و هم چنان دچار تعریق بیش از حد زیر بغل می شوند.

در این مقاله به طور کامل در مورد درمان تعریق زیر بغل صحبت خواهیم کرد، پس تا پایان مقاله همراه ما باشید.

علت تعریق زیر بغل

همانطور که ذکر کردیم برخی از افراد دچار تعریق بیش از حد زیر بغل خود می باشند که مهم ترین علت تعریق خنک شدن بدن و همینطور نرم و مرطوب کردن پوست می باشد. ولی عوامل بسیار دیگری نیز در عریق بیش از حد موثر می باشند که در ادامه آن ها را بررسی خواهیم کرد.

بیماری ها

برخی از بیماری ها مانند بیماری هایپرهیدروزیس منجر به تعریق ناحیه زیربغل، دست، پا، صورت و … می شود و بیماری می باشد که زندگی افراد را مختل می کند.

رژیم غذایی نامناسب

یکی از موارد دیگری که بر تعریق بیش از حد تاثیرگذار می باشد مصرف غذاهای داغ، غذاهای تند و در واقع پیروی از یک رژیم غذایی نامناسب می باشد. باید به این نکته اشاره کرد که مصرف غذاهای تند منجر به بالا رفتن دمای بدن شده و همین امر موجب می شود تا بدن برای خنک کردن خود غدد عرق را فعال کند و فرد بیش از حد معمول عرق کند.

استرس و اضطراب

بیشتر افراد هر روز به دلایل مختلفی از قبیل جلسات کاری، ارائه سمینار، مشکلات زندگی و … دچار استرس بوده و تحت فشارهای عصبی قرار دارند که همین امر موجب افزایش ضربان قلب و میزان گردش خون می شود که در نهایت دمای بدن را بالا خواهند برد و فرد دچار تعریق بیش از حد خواهد شد.

ورزش

یکی از علت های دیگر تعریق زیاد انجام ورزش ها و فعالیت بدنی می باشد، چرا که تحرک بیش از حد منجر به بالارفتن دمای بدن و در نهایت تعریق خواهد شد. باید به این نکته اشاره کرد که افرادی که دارای اضافه وزن می باشند در هنگام ورزش کردن بیش از حد معمول عرق خواهند کرد.

دیابت

افرادی که دارای دیابت می باشند نیز بیش از حد معمول عرق می کنند و علت آن اضافه وزن زیاد و بالا بودن گلوکز خون می باشد.

اضافه وزن زیاد منجر به افزایش سوخت و ساز بدن و در نهایت تعریق خواهد شد و بالا رفتن گلوکز خون نیز به نورون ها آسیب زده و منجر به ایجاد اختلال در غدد عرق ریزی خواهد شد.

نحوه تشخیص تعریق زیر بغل

برای درمان تعریق زیر بغل، در ابتدا تشخیص علت آن مهم می باشد در این بخش از مقاله به بررسی روش های تشخیص تعریق زیر بغل خواهیم پرداخت.

به طور معمول در ابتدا پزشک متخصص با بررسی سوابق پزشکی فرد و همینطور معاینه وی سعی بر تشخیص علت این عارضه خواهد داشت و در صورتی که نیاز به تشخیص دقیق تر باشد آزمایشات بیشتری برای فرد تجویز خواهد شد.

نحوه-تشخیص-تعریق-زیر-بغل

✅ از جمله آزمایشاتی که برای تشخیص تعریق زیر بغل تجویز می شود، می توان به آزمایش نشاسته-ید اشاره کرد که جهت انجام آن در ابتدا ید بر روی ناحیه زیربغل قرار گرفته و سپس بر روی آن نشاسته نیز پاشیده خواهد شد و در نهایت جواب آن با توجه به رنگ آن بررسی آن خواهد شد. در صورتی که رنگ آن آبی تیره شود نشانه تعریق زیاد زیر بغل می باشد.

✅ یکی دیگر از آزمایشات معمول آزمایش کاغذ است که برای انجام آن یک کاغذ خاص بر روی ناحیه زیر بغل قرار گرفته و سپس وزن کاغذ جهت مقدار عرق جذب شده بررسی خواهد شد، در صورتی که وزن کاغذ سنگین شده باشد یعنی فرد دچار تعریق بیش از حد زیر بغل می باشد.

✅ آزمایش تنظیم حرارت یکی دیگر از آزمایشات تشخیصی می باشد که برای انجام آن از پودر ویژه حساس به رطوبت استفاده می شود و با توجه به رنگ تعییر کرده پودر می توان این اختلال را تشخیص داد.

روش های درمان تعریق زیر بغل

برای درمان تعریق زیر بغل می توان به بهترین کلینیک درد مراجعه کرده تا با بررسی علت بروز این مشکل بهترین روش درمانی برای فرد انجام شود. در ادامه روش های درمان این اختلال را بررسی خواهیم کرد.

Wrong Video Address, Video Does Not Exist!

دارودرمانی

از معمول ترین روش ها جهت درمان می توان به دارودرمانی اشاره کرد که یک از داروهایی که تجویز می شود داروی آنتی کولینرژیک می باشد که ماده ای ضد تعریق بوده و منجر به متوقف شدن فعالیت های غدد غرق شده و تعریق زیر بغل را کنترل خواهد کرد. البته این دارو دارای عوارضی نیز می باشد بنابراین حتما باید با دستور پزشک متخصص مصرف شود.

یون درمانی

یکی از روش های درمان این اختلال که اثرگذاری بسیار بالایی دارد، یون درمانی می باشد که برای انجام آن از جریان برق استفاده می شود و در زمانی در حدود ۲۰ الی ۳۰ دقیقه انجام خواهد شد.

روش-های-درمان-تعریق-زیر-بغل

باید به این نکته اشاره کرد که برای دریافت نتیجه مطلوب از این روش باید چند مرتبه آن را تکرار کرد و همچنین به زنان باردار و افرادی که مشکلات قلبی داشته و از دستگاه تولید ضربان قلب استفاده می کنند، انجام این روش توصیه نخواهد شد.

تزریق بوتاکس

  بوتاکس یکی دیگر از روش های درمانی می باشد که تا حدودی نتیجه بخش می باشد، ولی باید این موضوع را مدنظر داشته باشید که روشی موقتی بوده و بعد از مدتی اثر آن از بین رفته و باید دوباره تکرار شود.

امواج رادیویی

یکی از روش های تاثیرگذار در کنترل تعریق عرق زیر بغل استفاده از امواج رادیویی می باشد که در این روش گرمای بسیار زیادی به غشای میان پوست منتقل خواهد شد و در نهایت منجر به غیرفعال شدن غدد عرق ریز خواهد شد.

برای تاثیرگذاری و نتیجه بخشی این روش توصیه می شود که حتما فرد دو جلسه برای انجام آن به بهترین پزشک متخصص مراجعه کند.

جراحی

در صورتی که روش های درمانی ذکر شده برای درمان تعریق زیر بغل موثر نباشد، از روش جراحی استفاده می شود که برای انجام آن برش هایی در ناحیه زیربغل ایجاد شده و سپس غدد عرق ریز بیرون آورده خواهد شد.

نتیجه گیری

همانطور که ذکر کردیم تعریق زیر بغل برای افراد آزاردهنده می باشد و به دنبال راهی جهت کاهش آن می باشند که در این مقاله علت تعریق زیر بغل و راهکارهایی که جهت درمان تعریق زیر بغل وجود دارد را بررسی کردیم و باید به این نکته نیز اشاره کنیم که افراد می توانند برای کاهش تعریق زیر بغل از مصرف غذاهای تند و محرک خودداری کرده و از یک رژیم غذایی مناسب پیروی کنند. همچینین استفاده از دئودورانت ها تراشیدن موی زیر بغل نیز در کاهش عرق کمک کننده می باشد.

مطالب مرتبط
فهرست محتوا
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *