۶ دقیقه
درمان قطعی آرتروز کمر

درمان آرتروز کمر

آنچه می خوانید...

آرتروز کمر از جمله بیماری های دردناکی است که در حال حاضر گریبان گیر بسیاری از افراد در گروه های سنی مختلف از جوانان گرفته تا فرد سالمند، بدین ترتیب باعث تخریب مفاصل بین استخوان های کمر می شود و درد های وحشتناکی از آن ساطع می شود. اما نگران نباشید متخصصین این حوزه درمانی با روش های نوینی به راحتی می توانند از پس این بیمار هولناک بربیایند و این چنین تا کنون نیز شاهد درمان های موفقیت آمیز آن بوده ایم.

در ادامه این مقاله در مورد چیستی این عارضه، نشانه های مرتبط با بروز آن، هم چنین انواع روش های درمان آرتروز کمر با توجه به مطالعات انجام شده در منابع مختلف و معتبر علمی در اختیارتان خواهیم گذاشت. چرا که با افزایش سطح دانش پزشکی می توان به پیشگیری و یا شناخت سریع تری بیماری رسید.

با ما همراه باشید:

آرتروز کمر چیست؟

همانطور که می دانید ستون فقرات انسان ها از چند بخش تشکیل شده است که بیماری آرتروز می تواند در ناحیه ستون فقرات درست کمی بالاتر از لگن ایجاد می شود. بر اساس آخرین آمار های ارائه شده آرتروز ستون فقرات کمری یکی از شایع ترین عارضه های در میان مردان است و علاوه بر آن  بیش از ۲۸ درصد از زنان نیز در بر می گیرد.

آرتروز ساییدگی های بین مهره های ستون فقرات است که با درد های شدید در ناحیه کمر و پا همراه است و در ادامه به سایر علائم مشهود آن اشاره خواهیم کرد.

تصویری از آرتروز
نمونه ای از آرتروز ستون فقرات

علائم آرتروز کمر

بهتر است بدانید علامت اصلی آرتروز کمر، احساس درد شدید در ناحیه کمر است بسیاری از این گونه درد ها بیشتر از یک هفته ماندگار خواهد بود و پزشکان از آن تحت عنوان درد مزمن یاد می کنند و حتی ممکن است به تورم مفاصل نیز بیانجامد.

البته همانطور که می دانید ستون فقرات بیشترین میزان وزن را در بدن متحمل می شود و این بدین معناست که هم بی تحرکی و هم فعالیت زیاد موجب عمود مجدد علائم با شدت بیشتری می شوند.

خشکی کمر در اوایل روز یکی دیگر از علامت های اصلی این عارضه بر شمرده می شود این بیماری در هنگام صبحگاه و بیدار شدن بیمار به مدت نیم ساعت کمر را دچار خشکی و سفتی می کند تا حدی که امکان حرکت وجود ندارد اما به مرور بهتر و بهتر می شود.

علاوه بر آن آرتریت کمر هم چنین ممکن است باعث شود:

  • اسپاسم عضله
  • ترک خوردگی در ناحیه مفصلی
  • احساس سفتی در اندام های تحتانی بدن
  • کاهش دامنه تحرک

علل بروز آرتروز کمر

آرتروز کمر از عوامل متعددی ناشی می شود که عبارت اند از:

  1. نشستن های طولانی مدت یا غیر عادی
  2. ایستادن های طولانی مدت
  3. آسیب های شدید در طی تصادف یا اتفاقی هولناک
  4. افتادن از ارتفاعات

آرتروز کمر چگونه تشخیص داده می شود؟

بیمار با درکی از علائم مذکور به متخصص کنترل و درمان درد مراجعه می کند و با تجهیزات موجود در کلینیک های درد می توان به بروز چنین عارضه های پی برد. در ابتدا با معاینات فیزیکی و سپس با استفاده از تصویربرداری های پیشرفته تشخیص های بالینی صورت می گیرد.

درمان ساییدگی مهره کمر

متخصصین درمان و کنترل درد روش های مختلفی برای درمان مبتلایان این بیماری در نظر گرفته اند، تکنیک های نوینی که با حداقل میزان تهاجم و بیشترین تاثیر درمانی که تا کنون موفقیت های بسیاری کسب شده است.

در ابتدا برای کاهش علائم و کنترل درد های ناشی از بیماری پزشک اقدام به تجویز دارو های مسکن و ضد درد می کند و سپس در صورت وخامت بیماری اقدام به انجام سایر اعمال غیرجراحی می کند.

انواع روش های غیر جراحی برای درمان آرتروز کمر و لگن شامل موارد زیر می شود:

لیزر درمانی

درمان آرتروز کمر با لیزر یکی از بهترین روش های درمانی است که تا کنون نتیجه مطلوبی از آن کسب شده است. در این روش درمانی با استفاده از دستگاه های پیشرفته لیزر، ترمیم و درمان بافت عضلات و مفاصل آسیب دیده صورت می گیرد.

پی آر پی

در این نوع روش درمانی با کمک تزریق پلاسمای غنی شده بافت های صدمه دیده ترمیم می شود که باعث کاهش چشم گیری از علائم آن می شود. بهتر است بدانید متخصص درد در این روش با خون خود بیمار حجم قابل توجهی از پلاکت های غنی شده را از خون استخراج می کند و به نواحی مفاصل که دچار ساییدگی شده اند تزریق می کنند و در نهایت منجر به بهبودی وضعیت عمومی بیمار می شود.

اوزون تراپی

اوزون از جنس اکسیژن است که به عنوان عنصری موثر در جهت کاهش درد ها شناخته شده است که به تازگی در درمان عارضه های از جمله آرتروز نیز موثر عمل کرده است. از طریق تزریق این ماده به داخل مفصل درد ناشی از بیماری به شدت التیام می یابد.

*ورزش برای آرتروز کمر با کمک از متخصص مربوط می تواند بسیار مفید فائده واقع شود اما تمرینات به درستی و یه صورت منظم انجام شود تا به سایر نواحی بدن آسیب جدی وارد نشود.

ورزش و آرتروز کمر
انجام تمرینات ورزشی مناسب برای درمان آرتروز کمر

نکته مهم در روش های درمانی مذکور وجود دارد این است که:

تمامی موارد فوق الذکر بدون هیچ گونه عوارض جانبی با خاصیت بالایی است که مشکلات بسیاری از بیماران را مرتفع کرده است.

پس با استناد به مطالعات انجام شده این اطمینان را به شما می دهیم که با انجام هر یک از این تکنیک ها هیچ گونه خطری سلامتی شما را تهدید نمی کند مگر این که با این اعمال به شکل نادرستی انجام شود که آن هم به انتخاب بهترین متخصص درد و تجهیزات موجود در کلینک درد بستگی دارد پس دقت کنید و از فردی متخصص و متبحر کمک بگیرید.

جمع بندی

سعی بر آن شده است که راهکار های درمانی که بدون عوارض جانبی باشند در این مقاله ارائه شده باشد که پزشک متخصص با در نظر شرایط فیزیکی  و روحی بیمار و همینطور صلاح دید خود اقدام به انجام یکی از آن ها می کند. این امر از جمله موارد مهمی است به تشخیص درست پزشک بر می گردد.

منابع:

۱:

https://nyulangone.org/conditions/osteoarthritis-of-the-spine/treatments/nonsurgical-treatment-for-osteoarthritis-of-the-spine

۲:

https://www.medicalnewstoday.com/articles/319323?c=340194501132

 

دکتر آریانی

دکتر محمدرضا آریانی

فوق تخصص درمان و کنترل درد درمان غیر جراحی دیسک کمر ،گردن، آرتروز، سردرد، دردسرطانی بیوگرافی دکتر محمدرضا آریانی  عضو انجمن درد(IASP)  گذراندن دوره تخصص آنستزیولوژی و درد دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی تهران ۱۳۸۶  گذراندن دوره فلوشیپ فوق تخصصی درد دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی ۱۳۹۲  ورود به دوره فوق تخصص درد با رتبه آول  گذراندن دوره های متعدد اینترونشن درد در اروپا و آسیا  گذراندن دوره آموزشی کارگاه Racz Catheter در اروپا  گذراندن دوره محرک طناب نخاعی SCS در دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی تهران  گذراندن دوره کارگاه پیشرفته اندوسکوپی دیسک و ستون فقرات در سیتم GORE در سال ۲۰۲۰  عضو رسمی انجمن بین المللی مطالعه درد IASP  عضورسمی انجمن رژیونال آنستزی و درد ایران ISRAPM  عضو گروه فوق تخصصی درد، آندوسکوپی و جراحیهای کم تهاجمی ستون فقرات SPMC

نوبت دهی آنلاین

کاربر گرامی، ضمن سپاسگزاری از شما به دلیل انتخاب روش نوبت دهی آنلاین لطفا گزینه زیر را انتخاب نمایید و سپس روی گزینه اطلاعات تکمیلی کلیک کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *