کلینیک درد آریانی / درمان با روش های نوین / همه چیز درباره اوزون تراپی
۱۱ دقیقه
اوزون درمانی

همه چیز درباره اوزون تراپی

آنچه می خوانید...

خوشبختانه تجربه مردم از اوزون تراپی بسیار خوب بوده است اغلب کسانی که با این روش درمانی به درمان دردهای خود پرداخته اند با نتایج مثبتی مواجه شده اند. آیا شما هم تاکنون چیزی در مورد اوزون تراپی یا همان درمان درد با کمک روشی به نام اوزون چیزی به گوش‌تان رسیده است؟ همه آن دسته از کسانی که از انواع بیماری‌های مفصل زانو و دیسک کمر رنج می‌برند می‌توانند از مزایای این روش درمانی نوین بهره‌مند شوند و برای همیشه با درد و ناراحتی‌های ناشی از این عارضه خداحافظی کنند. اگر می‌خواهید بدانید با چه نوع تکنیکی می‌توان بسیاری از اختلالات حرکتی را درمان کرد. بهتر است در ادامه این مطلب از سایت دکتر محمدرضا آریانی با ما همراه باشید تا بر اساس به روزترین آمار تحقیقاتی در مورد روش درمانی اوزون تراپی جدیدترین اطلاعات را عنوان کنیم.

اوزون تراپی چیست؟

با توجه به مطالعات انجام شده اوزون یک نوع مولکول گازی غیر دیداری است که از سه اتم اکسیژن تشکیل شده است. این ماده در قرن هجدهم کشف شده است و دانشمندان از اهمیت این مولکلول درمانی رونمایی کرده اند هم چنین تاکنون در بسیاری از فعالیت‌های صنعتی و پزشکی جایگاه والایی کسب کرده است تا جایی که برای درمان بسیاری از بیماری‌ها از آن استفاده می‌کنند.

البته بهتر است بدانید میزان اثر بخشی این ماده بسته به نوع عارضه و میزان تجویز شده بستگی دارد که اغلب متخصص کنترل و درمان درد در کلینیک های درد بنا به شرایط فیزیکی بیمار و هم‌چنین صلاح دید خود از این روش درمانی استفاده می کنند.

اوزون تراپی چگونه به درمان بیماری‌ها کمک می‌کند؟

در واقع اوزون‌تراپی یک تکنیک نسبتا جدید و نوعی خروجی تمام تلاش‌های متخصصین این حوزه درمانی و علم پزشکی است که به منظور راه جایگزین روشی به نام کورتون تراپی است، چرا که این گازهای اوزون روشی غیر جراحی و با حداقل میزان تهاجم و هم چنین سالم‌تر از سایر روش‌ها است.

در اوزون تراپی این گازهای مخصوص با کمک ابزارهای مخصوصی به داخل بافت منطقه مورد نظر با توجه به شدت عارضه و صلاح دید پزشک، تزریق می گردد. این راهکار نوین درمانی ضد التهاب و ضد درد است و مهم تر از آن خاصیت ترمیم بافت‌های آسیب دیده را دارد. بنابراین اوزون درمانی در درمان بیماری‌ها و التهابات شدید مفاصلی و بین دیسک‌ها بسیار مفید واقع می‌شود.

به طور کلی اوزون تراپی روش درمانی است که برای بهبود بیماران مبتلا به انواع بیماری‌ها کاربرد دارد. گاز اوزون از زمانی که وارد حوزه پزشکی شده مورد مطالعه محققان و دانشمندان قرار گرفته است و امروزه اثرات درمانی آن به اثبات رسیده است که در این مقاله توضیح داده شده است.

اوزون تراپی چگونه انجام می‌شود؟

پس از گذشت مرحله مشاوره و معاینه که با پزشک متخصص اوزون تراپی که از آن جمله متخصص درد است، انجام خواهد شد زمانی برای حضور در بیمارستان تعیین می‌شود سپس بیمار به فضای اتاق عمل مجهز به دستگاه سی آرم که همان تصویر برداری با اشعه ایکس است و در مرحله‌ی بعدی تمامی اقدامات مهم و زیر بنایی که شامل، ضد عفونی محل مورد نظر و تجهیزات مورد استفاده به منظور کسب آمادگی‌های لازمه صورت می گیرد. در مرحله بعدی بیمار باید به حالت خوابیده و به طوری که منطقه مورد عمل رو به بالا باشد قرار بگیرد تا دسترسی راحت‌تری برای پزشک ایجاد کند در چنین شرایطی بی حسی موضعی تزریق می‌گردد و در این هنگام سوزنی با نام دیسکوگرافی وارد دیسک یا منطقه مورد نظر می‌شود.

آیا اوزون تراپی درد دارد؟

ذکر یک نکته الزامیست که این عمل هیچ گونه درد یا عارضه ای را در پیش نخواهد داشت. البته در شرایطی که این عمل توسط بهترین متخصص کنترل و درمان درد حاضر در کلینیک‌های درد انجام شود، آسیب یا عوارض جدی در پی ندارد. علاوه بر آن در صرف هزینه و زمان نیز بسیار مقرون به صرفه است. علاوه بر آن بهتر است بدانید پاسخ گویی این نوع روش درمانی بسته افزاد مختلف متفاوت است.

اوزون تراپی برای درمان بیماری ها
روش نوینی به نام اوزون تراپی برای درمان طیف گسترده ای اختلالات

موارد کاربرد اوزون تراپی

اوزون تراپی در پزشکی فواید قابل توجهی را نشان داده است که دامنه درمان بسیاری از بیماری های حاد و مزمن را در بر می گیرد. اوزون در حال حاضر در دندانپزشکی برای درمان بیماریهای فک شایع است. O3 همچنین به عنوان یک ضد عفونی کننده برای آب آشامیدنی و استریل سازی ابزار پزشکی مفید است و به عنوان یک مولکول بسیار واکنش پذیر، فعالیت های قوی ضد باکتری، قارچ کش، ضد ویروسی و ضد پروتوزوئیلی از خود نشان می دهد.

اوزون تراپی بسیاری از بیماری ها از جمله موارد زیر به کار می رود:

 1. عفونت های مزمن یا حاد (باکتریایی، قارچی یا ویروسی)
 2. بیماری لایم
 3. هرپس سیمپلکس و هرپس زوستر (زونا)، عفونت های کپک و مخمر
 4. روماتیسم مفصلی، آرتروز
 5. کولیت / کرون، لوپوس SLE
 6. انواع مشکلات مفصلی و عضلانی
 7. دیسک های بین مهره ای
 8. تنگی کانال نخاعی
 9. درد و اختلالات لگن
 10. عفونت های دندان
 1. شکستگی های غیر قابل درمان
 2. آسیب دیدگی های شدید ورزشی
 3. سندروم تونل کارپال
 4. اوزون تراپی زانو برای آرتروز زانو
 5. اوزون تراپی کمر برای آرتروز کمر
  انواع زخم های ناشی از بیماری های هم چون دیابت، با کمک این تکنیک قابل کنترل و درمان هستند.
 6. روماتیسم
 7. فیبرومیالژیا، آلرژی مزمن، آسم و COPD
 8. آکنه و آبسه، سرطان،زوال عقل
 9. حساسیت های شیمیایی، کاهش شنوایی حاد
 10. تخریب ماکولا، نقص سیستم ایمنی  HIVو بیماری های قلبی و کبد
اوزون تراپی
موارد کاربردی اوزون تراپی

فواید اوزون تراپی چیست؟

 1. یکی از مهم ترین مزایای بهره مندی از این روش خاصیت ترمیم و بازسازی سریع آن است که کمک می‌کند بیمار در فاصله زمانی کوتاه‌تری بهبود یابد.
 2. بدون هیچ گونه آسیب یا عارضه‌ای جدی بعد از اتمام عمل به نتیجه ای مثبت دست می یابید.

نتیجه مثبت اوزون درمانی در بیماری‌های زیر گزارش شده است:

 • آنفولانزا یا سرماخوردگی حاد
 • سندرم خستگی مزمن
 • بیماری شریان محیطی
 • دمانس و بیماری عروق مغزی
 • روماتیسم
 • فتق دیسک
 • فیبرومیالژی
 • بیماری لایم

اوزون تراپی به تنهایی و یا در کنار پرولوتراپی برای درمان عارضه‌های اسکلتی-عضلانی مختلفی مانند درد شانه، زانو و کمر به کار برده می‌شود.

اوزون تراپی در دیسک کمر چگونه انجام می‌شود؟

یکی از موارد کاربرد اوزون تراپی در درمان دیسک کمر است با این تزریق حجم دیسک کاهش یافته و باعث می شود بیمار احساس راحتی بکند. تتوضیحات دقیق‌تر را در ویدئو زیر از زبان دکتر محمدرضا آریانی ببینید و بشنوید.

روش‌های اوزون تراپی

اوزون درمانی ترکیبی از اکسیژن و اوزون (O) -O3 است که با دوزهای مختلف و روش‌های گوناگون برای درمان بیماران به کار می‌رود.

اوزون تراپی درون وریدی (اتوهموتراپی)

یکی از متداول‌ترین روش‌های تجویز اوزون که اولین بار مورد استفاده قرار گرفت اتوهموتراپی است که به دو شیوه مینور و ماژور انجام می‌شود. تکنیک مینور Minor Autohemotherapy یک روش سریع است که در آن مقدار کمی خون از ورید بیمار گرفته می شود، در یک سرنگ با اوازون مخلوط می شود و سپس به عضلات گلوتئال تزریق می شود. معمولاً بسته به شرایط بیمار ۳-۱ بار در هفته به بیمار داده می شود.

اتو هموتراپی ماژور به این صورت که حدود ۲۰۰ میلی لیتر خون از بدن بیمار خارج شده و به آن هپارین افزوده می شود تا از لخته شدن جلوگیری شود سپس خون با مقدار مشخصی از ترکیب اوزون و اکسیژن ترکیب می‌شود و در مرحله بعدی خون یا سرم حاوی اوزون از طریق تزریق عضلانی یا وریدی مجددا به بیمار منتقل می‌شود. به این روش اتو هموتراپی (O3-Aht) گفته می‌شود. امروزه محبوبیت O3-Aht افزایش یافته است زیرا اجازه می‌دهد مقدار خون از پیش تعیین شده از بیمار گرفته شود و با استفاده از محاسبات استوکیومتری می‌توان یک غلظت دقیق O2-O3 را تزریق کرد.

اوزون تراپی استنشاقی

استنشاق اوزون خالص با غلظت زیاد برای مدت زمان طولانی می‌تواند باعث آسیب ریه شود. با این حال، در روش های درمانی استنشاق اوزن را از طریق روغن زیتون آلی و فوق العاده ارگانیک به صورت حباب می‌باشد. از این طریق ازنیدها و ترپن‌ها استنشاق می شود، اینها مولکول های مفید پزشکی هستند که در روغن زیتون یافت می شوند. بدین وسیله می توانیم از مزایای سلامتی اوزون تراپی بدون اثرات تحریک کننده ریه برخوردار شویم.

کاربرد موضعی اوزون، مفید ترین درمان برای زخم‌ها

در کاربردهای موضعی همانند درمان زخم های خارجی، تجویز اوزون به شکل حمام گاز از راه پوست است که به عنوان عملی‌ترین و مفیدترین روش برای درمان زخم ها اثبات شده است، به عنوان مثال در فشار کم در یک محیط بسته انجام می شود که اوزون به محیط اطراف وارد نمی شود.

روش‌های تزریقی اوزون تراپی در چه مواردی کاربرد دارد؟

روش های تزریقی اوزون نیز برای درمان مفاصل مانند زانو و دیسک استفاده می‌شود. این درمان برای تسکین درد، ترمیم، تقویت و بازسازی ساختارهایی مانند مفاصل، غضروف‌ها، دیسک‌های ستون فقرات، عضلات، رباط‌ها، تاندون‌ها و مینیسک استفاده می شود.

تزریق اوزون به مفصل و بافت نرم (پرولوزون)

این درمان “پرولوزون تراپی” نامگذاری شد. زیرا شامل تزریق اوزن پزشکی و مواد مغذی برای تکثیر سلول ها در یک منطقه ضعیف یا آسیب دیده از بدن است. تکثیر سلول‌ها به معنی تکثیر و افزایش تعداد آنها است همچنین سلولهای کندروسیت و کلاژن را نیز تکثیر می‌کند.

فیلم واقعی اوزون درمانی

عوارض اوزون‌تراپی چیست؟

چنانچه فرآیند مذکور توسط فردی متخصص و متبحر انجام نشود ممکن است موارد زیر برای افراد ایجاد شود که البته بسیار نادر و هم چنین موقتی خواهد بود و صرفا به دلیل سوالات مکرر کاربران عزیز بدان اشاره خواهد شد:

 • ابتلا به عفونت در ناحیه مورد عمل
 • آسیب به شریان های اصلی اعصاب
 • ایجاد خونریزی در شبکیه یا نواحی رتینال

قیمت اوزون تراپی

در ابتدای امر باید گفت که بنا به دلایل مهمی از قبیل نوسانات قیمت، کیفیت و کمیت تجهیزات و لوازم موجود در کلینیک های درد نمی توان عدد دقیقی از بر آوردهای هزینه در اختیار شما مخاطبین عزیز قرار داد. پس به ذکر چند مورد از فاکتور هایی که در محاسبه قیمت اوزون تراپی تاثیر گذار است بسنده می کنیم:

 • میزان تخصص، تجربه، مهارت و شهرت فرد متخصص کنترل و درمان درد
 • میزان کمیت و کیفیت لوازم و تجهیزات مورد استفاده در کلینیک
 • تعداد جلسات مراجعه به کلینیک درد
 • میزان حق الویزیت های مطب یا کلینیک جهت مراجعه و مشاوره

شایع ترین سوالات درباره اوزون تراپی

نتیجه گیری

نظرات مردم درباره اوزون تراپی این روش درمانی جالب و شنیدنی است تا حدی که بسیاری با این که از این روش اطلاعات چندانی در دست ندارند اما با مراجعه به پزشک درخواست درمان با این تکنیک جدید را دارند. برای این که به خوبی بر این امر واقف اند که چنین عملی بدون هیچ گونه عارضه و آسیب برای شان بسیار مثمر ثمر خواهد بود.

منابع:

https://www.healthline.com/health/ozone-therapy

دکتر آریانی

دکتر محمدرضا آریانی

فوق تخصص درمان و کنترل درد درمان غیر جراحی دیسک کمر ،گردن، آرتروز، سردرد، دردسرطانی بیوگرافی دکتر محمدرضا آریانی  عضو انجمن درد(IASP)  گذراندن دوره تخصص آنستزیولوژی و درد دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی تهران ۱۳۸۶  گذراندن دوره فلوشیپ فوق تخصصی درد دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی ۱۳۹۲  ورود به دوره فوق تخصص درد با رتبه آول  گذراندن دوره های متعدد اینترونشن درد در اروپا و آسیا  گذراندن دوره آموزشی کارگاه Racz Catheter در اروپا  گذراندن دوره محرک طناب نخاعی SCS در دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی تهران  گذراندن دوره کارگاه پیشرفته اندوسکوپی دیسک و ستون فقرات در سیتم GORE در سال ۲۰۲۰  عضو رسمی انجمن بین المللی مطالعه درد IASP  عضورسمی انجمن رژیونال آنستزی و درد ایران ISRAPM  عضو گروه فوق تخصصی درد، آندوسکوپی و جراحیهای کم تهاجمی ستون فقرات SPMC

نوبت دهی آنلاین

کاربر گرامی، ضمن سپاسگزاری از شما به دلیل انتخاب روش نوبت دهی آنلاین لطفا گزینه زیر را انتخاب نمایید و سپس روی گزینه اطلاعات تکمیلی کلیک کنید.

2 پاسخ

  1. سلام
   برای درمان منیسک
   از روش های درمانی جدیدی مثل ارتوکین میتوان استفاده
   اوزون تراپی خالی به تنهایی کمک کننده نمیباشد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *