آرتروز مفاصل

آرتروز مفاصل محیطی

آرتروز مفاصل محیطی بدن، یکی از عارضه هایی است که برای بسیاری از افراد به خصوص، افرادی که پا به سنین بالاتر می گذارند، رخ می دهد. ایجاد آرتروز در محیط ها مختلف بدن، ناشی از فرسایش غضروف میان مفاصل می باشد. در واقع غضروف ماده ای است که میان استخوان ها و مفاصل قرار می گیرد و در نتیجه از ساییدگی استخوان ها بر روی یکدیگر جلوگیری می کند.

غضروف یک ماده سفت و لغزنده است که از استخوان ها و مفاصل در برابر بسیاری از آسیب ها جلوگیری میکند. اگر غضروف به هر دلیلی مانند: افزایش سن، آسیب های شدید، ضربه، بیماری و … از بنین برود؛ استخوان ها و مفاصل شما شروع به ساییده شدن می کنند.

درمان آرتروز مفاصل محیطی به خصوص در سنین بالاتر از اهمیت بسیار بالایی قرار دارد. سبک زندگی، میزان فعالیت بدنی صحیح، رژیم غذایی و سایر عوامل دیگر میتوانند از شما در برابر آرتروز مفاصل محیطی حفاظت کنند. البته توجه به این موارد، می تواند از ایجاد آرتروز مفصلی در سنین بالاتر نیز جلوگیری کند.

انواع آرتروز مفاصل محیطی در قسمت ها مختلف بدن

از آنجایی که میان دو استخوان تمام قسمت های بدن بافت غضروف وجود دارد؛ پس آرتروز مفاصل می تواند در محیط های مختلف بدن اتفاق بیفتد و استخوان ها و مفاصل را درگیر کند. آرتروز مفاصل در محیط هایی مانند موارد زیر رخ می دهد:

آرتروز دست

یکی از شایع ترین آرتروز های محیطی مربوط به دستان می باشد. کار کردن بیش از اندازه با دست ها، سبب می شود تا غضروف میان مفاصل دست آسیب ببینند و از بین بروند؛ در نتیجه این مورد، آرتروز برای دست ها به وجود می آید. هنگامی که دست های شما دچار آرتروز شود، علائمی مانند: ضعف دست ها، ورم، دردهای شدید، ناتوانی در حرکت دادن دست ها و انگشتان، ناتوانی در بلند کردن اجسام و… به وجود می آیند. این نوع آرتروز در خانم ها بسیار شایع تر از آقایان می باشد.

آرتروز زانوها

یکی از شایع ترین بخش هایی در بدن که دچار عارضه آرتروز و ساییدگی مفاصل می شود، زانوها می باشد. عوامل شایعی همچون افزایش سن و ضرب دیدگی زانوها می توانند بر روی تخریب بافت غضروفی اثر بگذارند. با تخریب بافت غضروفی میان استخوان های زانو، فاصله میان استخوان کاهش می یابد. با ادامه این روند، استخوان ها بدون هیچ پوشش غضروفی بر روی یکدیگر قرار می گیرند. این اتفاق باعث می شود تا؛ فرسودگی و سایش در زانو ها اتفاق بیفتد. انجام فعالیت های بدنی سنگین، انجام ورزش های سنگین، آسیب دیدگی زانوها و … می تواند از علت های ایجاد آرتروز در بخش زانوها باشند.

آرتروز گردن

دیگر محیطی از بدن که مفاصل و استخوان های آن دچار آرتروز می شوند، گردن می باشد. آرتروز گردن، بیماری مرتبط با سن می باشد؛ یعنی افراد بالای ۶۰ سال به این عارضه مبتلا می شوند و این بیماری میان آن ها نسبت به سایر افراد رایج تر است. ستون فقراتی که در ناحیه گردن قرار دارند؛ دارای مفاصل وجهی می باشند. این مفاصل به انعطاف پذیری و حرکت گردن کمک بسیاری می کنند. اگر بافت های غضروفی این مفاصل دچار تحلیل شوند و یا از بین بروند، افراد به آرتروز گردن مبتلا می شوند. درد گردن، درد بازو و دست ها، سردرد، سفت شدن گردن، سوزش گردن و … از علائم وجود آرتروز گردن می باشند.

آرتروز ستون فقرات

مفاصل وجهی کمر و بخش باسن، میتوانند دچار آرتروز شوند. درد ستون فقرات، سفت شدن مفاصل کمر و باسن، سوزش در ناحیه کمر، ناتوانی در حرکت و یا نشستن  میتوانند از علائم شایع آرتروز ستون فقرات باشند.

نشانه های آرتروز مفاصل محیطی  بدن

برای اینکه بتوانید درمان آرتروز مفاصل محیطی را به خوبی پشت سر بگذارید، لازم است تا نشانه و علائم ابتدایی آرتروز مفاصل محیطی را به خوبی شناسایی کنید؛ تا هر چه سریع تر بتوانید برای درمان آن اقدام کنید. برخی از نشانه ها و علائم آرتروز در مفاصل محیطی شامل موارد زیر می باشد:

  1. وجود درد های شدید و طاقت فرسا در مفاصل محیطی می تواند از نشانه های آرتروز باشد. معمولا این دردها در هنگام انجام یک فعالیت و یا در پایان روز در مفاصل بروز می کنند.
  2. یکی از نشانه های آرتروز مفاصل محیطی، سفت شدن مفاصل و استخوان ها آن بخش از بدن می باشد.
  3. با وجود آرتروز در مفاصل محیطی، حرکت کردن شما و انجام فعالیت ها روزانه محدود و دشوار می شود.
  4. تورم و التهاب در آن محیط آرتروز، از نشانه های وجود آرتروز مفصلی می باشد.
  5. با وجود آرتروز محیطی، عضله های شما دچار ضعف می شوند.
  6. آرتروز مفاصل محیطی، سبب می شود که مفاصل شما بی ثبات شوند و هم چنین تغییر شکل بدهند.

روش های درمان آرتروز مفاصل محیطی

از آنجایی که آرتروز مفاصل محیطی بخش های مختلف بدن، یک عارضه دردناک است؛ پس باید برای درمان آرتروز مفاصل محیطی هر چه سریعتر اقدام کرد. برخی از روش های درمان آرتروز مفاصل محیطی و کاهش درد به شرح زیر می باشند:

درمان دارویی

در آرتروز مانند هر بیماری دیگری، روش های دارویی وجود دارند, که برای درمان مورد استفاده قرار می گیرند. داروهای مسکن، داروهای ضد التهاب، داروهای ضد واکنش، داروهای کورتیکواستروئید و… از انواع داروهایی هستند که برای درمان آرتروز مفاصل مورد استفاده قرار می گیرند.

فعالیت بدنی و ورزش

انجام فعالیت های بدنی و ورزش هایی مانند ورزش های تقویتی مفاصل، ورزش های کششی، تمرین های تعادلی، ورزش های هوازی و … در درمان آرتروز مفاصل محیط های مختلف بدن موثر است. بهتر است که انجام این تمرینات زیر نظر پزشک و دستور او انجام شوند.

عمل جراحی:

با کمک عمل های جراحی مانند: تعویض مفاصل آسیب دیده، می توان آرتروز را درمان کرد.

فیزیوتراپی

می توانید با مراجعه به فیزیوتراپیست ها با نوع آرتروز خود، تمرین های تسکین دهنده و تقویتی، روش های درمانی دارویی. … آشنا شوید.

کاهش وزن

کاهش وزن می تواند بر روی حفظ بافت غضروفی اثر گذاشته و از آرتروز جلوگیری کند و یا دردهای آن را تسکین دهد.

کاهش قند خون

گلوکز بر روی بافت غضروفی اثر گذاشته و سبب از بین رفتن آن می شود. بهتر است دیابت و قند خون خود را کنترل کنید.

خلاصه مطلب

از بین رفتن بافت غضروفی میان مفاصل، بیماری به نام آرتروز مفاصل محیطی در قسمت های مختلف بدن را ایجاد می کند. آرتروز مفاصل محیطی اغلب با افزایش سن، ضربه، فعالیت زیاد و …. ایجاد می شود. برای درمان آرتروز مفاصل محیطی می توان از روش های متفاوت دارویی، ورزشی و …. استفاده کرد.

مطالب مرتبط
فهرست محتوا
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *