Search
Close this search box.
درمان دیسک گردن

درمان دیسک گردن

دیسک گردن یکی از بخش های حساس و آسیب پذیر است که احتمال بروز انواع آسیب‌ها و بیماری‌ها در این ناحیه زیاد است. مثل ساییدگی مهر های گردن، کم شدن فاصله بین مهره های گردن، آرتروز گردن و دیسک گردن.

این روزها با افزایش دانش پزشکی و ابزارآلات نوین پزشکی بسیاری از روش‌های نوین درمانی وارد عرصه پزشکی شده اند. مثل اوزون تراپی، لیزر درمانی و رادیوفرکوئنسی. در واقع این روش‌های درمانی به عنوان روش‌های درمانی غیر جراحی شناخته می‌شوند و اثرات درمانی قابل توجهی دارند.

در ادامه این مقاله برآنیم که به تعدادی از روش های درمانی غیر جراحی برای درمان دیسک گردن بپردازیم.

مهره های گردن

دیسک فتق گردنی می تواند انواع مختلفی از درد را ایجاد کند یا علائمی ندارد. این درد می‌تواند از دردی در گردن، بازو و یا دست گرفته تا دردی مانند اینکه الکتریکی باشد که به همان نواحی منتقل می شود. گاهی ممکن است بی‌حسی یا ضعف بازو یا دست نیز وجود داشته باشد. در حالی که دیسک فتق گردنی ممکن است از نوعی ضربه یا آسیب گردن نشات گرفته باشد، اما علائم معمولاً خود به خود شروع می‌شوند.

بهترین روش‌های غیر جراحی برای درمان دیسک گردن

مهم ترین و بی خطرترین روش هایی که برای درمان دیسک گردن بکار گرفته می شود از این قرار است:

 • لیزر درمانی
 • اوزون تراپی
 • رادیوفرکوئنسی

دیسک گردن چگونه است؟

دیسک گردن به وضعیتی گفته می‌شود که در آن انعطاف و ویژگی‌های ضربه‌گیری و کشسانی دیسک مهره‌های گردن از بین برود. در این شرایط لیگامنت‌های موجود در بخش های جانبی دیسک گردن با کمترین تحریک دچار پارگی و شکستگی می شوند. از طرف دیگر در درون دیسک‌ها مایعی ژله مانند وجود دارد که خشک می شود. به همین دلیل افراد دردهایی را در بخش های گردنی تجربه می کنند.

بیرون زدگی دیسک گردن چیست؟

علائم و نشانه‌های دیسک گردن

از مهم‌ترین علائم و نشانه‌های دیسک گردن می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • گردن درد
 • شانه درد
 • بی‌حس شدن و ایجاد سوزش همراه با تجربه درد در ناحیه شست دست که به بخش‌های مختلف دست منتشر می‌شود.
 • کاهش توانایی افراد در برداشتن و نگه داری اجسام با دست
 • خواب رفتن دست‌ها
 • مورمور شدن و گزگز شدن دست‌ها
 • کاهش تعادل جسمانی و هماهنگی بین دست‌ها و پاها
 • احساس سوزش در بین دو کتف
 • سردرد
 • سرگیجه
 • گرفتگی عضلات پا
علائم دیسک گردن
چرا دیسک گردن می گیریم؟

علل بروز دیسک گردن

از جمله علل و عواملی که در بروز دیسک گردن نقش دارند موارد زیر می‌باشند:

 • افزایش سن: افزایش سن و طی شدن روند تدریجی و طبیعی پیری مهره های ستون فقرات ضعیف می‌شوند و مشکلات خاصی از جمله دیسک گردن را تجربه خواهند کرد.
 • آسیب دیدگی ستون فقرات در اثر عوامل مختلف: در واقع ضربه‌هایی شدید که به ناحیه ستون فقرات وارد می‌شود موجب فتق دیسک می‌گردد. مثل ضربه‌هایی که در اثر تصادفات به فرد وارد می‌شود.
 • قوزکردن به مدت طولانی
 • شیوه ناصحیح خوابیدن
 • پایین انداختن سر و گردن به مدت طولانی
 • بلند کردن یا جابجا کردن اشیا و اجسام به طور نامناسب
 • ژنتیک: ژنتیک و وراثت نیز در بروز این بیماری بی تاثیر نخواهد بود.

عوامل خطر برای ابتلا به دیسک فتق گردنی

خطر ابتلا به دیسک فتق با افزایش سن افزایش می‌یابد. برخی از آمارها حاکی از آن است که دیسک فتق گردنی به احتمال زیاد بین ۳۰ تا ۵۰ سالگی ایجاد می‌شود. بیشتر مطالعات نشان داده است که مردان در معرض خطر بیشتری برای دیسک فتق گردنی هستند. اما یک مطالعه اخیر نشان می‌دهد زنان در معرض خطر بیشتری هستند.

میزان دیسک‌های فتق گردنی در جمعیت بزرگسالان بین ۰.۵ تا ۲ تخمین زده شده است. اگرچه، بسیاری از موارد دیسک فتق گردنی ممکن است تشخیص داده نشود و برآوردها بسته به جمعیت متفاوت باشد.

درمان غیر جراحی فتق دیسک گردن

بیشتر دیسک‌های فتق گردنی در طی ۶ هفته به خودی خود بهتر می‌شوند. پس بهتر است از جراحی غیرضروری اجتناب شود و بدن به طور طبیعی بهبود یابد. اما این به معنای آن نیست که شما نباید جراحی کنید. روش ها درمان غیر جراحی امروزه بسیار پرکاربرد بوده و به خصوص در مواردی که فرد به هر دلیلی کاندید مناسبی برای عمل جراحی دیسک نیست، می تواند از این روش ها استفاده کند.

انواع روش‌های درمان بستگی به تشخیص پزشکان در کلینیک‌های درد دارد. متخصص درد با معاینه و روش‌های تشخیصی لازم می تواند به شما انواع روش های درمانی مثل اوزون تراپی یا درمان های تزریقی و روش هایی مثل ارتوکین تراپی و یا دیسکوژل تراپی را برای شما تجویز کند.

تزریق استروئید اپیدورال

بیماران معمولاً می خواهند بدانند که چگونه می توان بدون جراحی دیسک فتق در گردن را درمان کرد. درمان دیسک فتق گردنی ممکن است شامل تزریق استروئید اپیدورال باشد. این یک روش غیر جراحی است که ممکن است علائم درد بازو، بی حسی، گزگز و ضعف را کاهش دهد. فوق تخصص درد در این حوزه، در مورد تزریق استروئید اپیدورال با جزئیات روش و همچنین خطرات و مزایا صحبت می کند. جوانب مثبت و منفی دریافت عکس برداری از استروئید اپیدورال بررسی می شود. با دریافت اپیدورال، ایمنی، ویدئویی از تزریق بیمار و همچنین پاسخ به سوال “آیا این بهترین روش درمان دیسک فتق است؟” چه اتفاقی می افتد؟ بحث شده تزریق استروئید اپیدورال احتمالاً تهاجمی ترین درمان غیر جراحی است که بیمار می تواند برای درمان دیسک فتق دریافت کند. این درد اغلب در تسکین درد حاد بسیار موثر است اما معمولاً فقط برای چند روز یا چند هفته ادامه دارد. این یک درمان قطعی برای فتق دیسک در گردن نیست. با چنین تزریقی خطراتی وجود دارد و احتمال فلج بسیار نادر اما واقعی وجود دارد. اپیدورال فقط باید توسط متخصصی انجام شود که از دستگاه اشعه ایکس برای راهنمایی در قرار دادن سوزن و دارو استفاده می کند.

دارو درمانی

استفاده از داروهای ضد درد برای دیسک فتق به عنوان یک درمان غیر جراحی
بهترین روش برای درمان فتق دیسک با دارو چیست؟ موثرترین داروهای ضد درد برای فتق دیسک در گردن کدامند؟ چه چیزی برای دیسک لغزنده بهتر است؟ با توجه به تحقیقات انجام شده، انواع مختلفی از داروها را که برای درد دیسک بهترین گزینه هستند، بررسی می کند. سه نوع دارو برای درمان دیسک فتق وجود دارد: داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی (NSAID)، مواد مخدر و استروئیدها. از داروها برای درمان علامت درد همراه با این بیماری استفاده می شود. Advil ، Aleve ، Motrin ، Celebrex ، Naprosyn ، Relafen Tylenol ، codeine ، Tylenol # 3 ، Tylenol # 4 ، Lortab ، Vicodin ، Percocet ، Hydrocodone ، Oxycontin ، Prednisone و بسته دوز Medrol ذکر شده است. در مورد نحوه مصرف بسته دوز Medrol برای بهترین درمان دیسک گردن فتق شده بحث شده است.

متخصصین این حوزه درمانی بر اهمیت این مسئله تأکید دارد که این داروها با وجود درد ناشی از فتق دیسک، چگونه می توانند به شما کمک کنند تا توانایی خواب را بازیابی کنید. اگر خواب نیستید و در طول شب از درد گردن و بازو رنج می برید، دارو ممکن است بهترین راه حل شما باشد. همه این داروهای ضد درد برای فتق دیسک عوارض جانبی دارند که باید با پزشک در مورد آن ها صحبت شود.

اگر درد پس از گذشت تقریباً شش هفته از درمان روش های غیر جراحی، درد دیسک گردن ادامه یافت، یا علائمی را احساس کردید که نشان می دهد درمان اضطراری لازم است ، ممکن است وقت آن باشد که گزینه های جراحی خود را در نظر بگیرید.

فیزیوتراپی برای درمان فتق دیسک

درمان فیزیکی برای دیسک فتق گردنی یک گزینه درمانی غیر جراحی است.
فیزیوتراپی دیسک گردنی یکی از قدیمی ترین روش های درمانی فتق دیسک در گردن است. این فیزیوتراپی شامل تمرینات، آموزش است.

اوزون تراپی برای درمان دیسک گردن

در این روش می توانند با تزریق مجموعه ای از مواد مورد نیاز بدن به ترمیم بافت های آسیب دیده و تخریب شده کمک کنند. در واقع مواد تزریق شده شامل ترکیبی از داروهای ضد التهاب، اوزون و اکسیژن هستند.

این مواد از طرفی به کاهش درد و از طرفی به بهبود وضعیت بافت های تخریب شده کمک می‌کنند.

با انجام روش اوزون درمانی جریان خون افزایش پیدا می کند، سپس افزایش جریان خون تاثیر مستقیمی روی کاهش درد خواهد داشت.

پروکائین موجود در مواد تزریقی به ترمیم مفاصل آسیب دیده کمک شایانی خواهد کرد.

درمان دیسک گردن با روش لیزر درمانی

لیزرها از مهم ترین ابزارآلاتی هستند که این روزها در زمینه انواع اقدامات درمانی و زیبایی کاربرد دارند. یکی از حوزه هایی که لیزر ها نقش مهمی ایفا می کنند، درمان دیسک گردن می‌باشد.

نحوه درمان دیسک گردن با لیزر

در این روش پزشک متخصص یک سوزن بسیار نازک و ظریف را وارد همان دیسکی که دچار مشکل شده است می‌کند. برای شناسایی دیسک مشکل دار پزشکان از عکس‌های رادیولوژی کمک می‌گیرند. سپس سوزن کانالی می‌شود که از طریق آن اشعه‌های لیزر به محل مورد نظر تابانده می‌شود. به این ترتیب انرژی نوری ناشی از لیزر جذب سلول‌های بافتی و اعصاب در ناحیه دیسک گردن می‌گردد. در نهایت در اثر نتیجه این روش درمانی کاهش درد و التهاب را شاهد خواهیم بود. از سوی دیگر عملکرد طبیعی و عادی دیسک گردن باز خواهد گشت.

درمان دیسک گردن با روش رادیوفرکوئنسی

در این روش درمانی با استفاده انرژی گرمایی می‌توانند مسیر عصبی درد را مسدود کنند. نحوه درمان دیسک گردن با روش فرکونسی به این شکل است که با بکار گیری دستگاه‌های مخصوصی امواج رادیویی را به انرژی گرمایی تبدیل می کنند سپس با رساندن این انرژی به نواحی ای که در آن درد ایجاد شده است می‌توانند مسیر عصبی را مسدود کنند. در نتیجه درد های نواحی مختلف گردن بهبود پیدا می‌کند.

مراحل انجام درمان دیسک گردن با روش رادیوفرکوئنسی:

 • در ابتدا باید یک مسیر وریدی پیدا کنند تا از این مجرا داروهای آرام بخش تزریق گردد.
 • محل تزریق باید کاملاً ضدعفونی گردد تا هیچ مشکلی برای فرد ایجاد نشود.
 • پزشک ابتدا محل مورد نظر را بی حس می‌کند و برای این کار از داروهای بی‌حس کننده استفاده می‌کند.
 • سپس یک سوزن به روش خاصی وارد پوست می‌شود.
 • پزشک برای این که مطمئن شود نحوه قرارگیری سوزن کاملاٌ درست است کمی جریان الکتریکی به ناحیه مورد نظر وارد می‌شود.
 • در آخر ریشه اعصاب مورد نظر باید بی‌حس شوند که در نهایت بلوک حرارتی انجام می‌شود.

خاتمه

در این نوشتار مهم‌ترین هدفی که دنبال می‌کردیم این بود که بتوانیم به طور اجمالی در خصوص سه روش درمانی غیر جراحی دیسک گردن یعنی اوزون تراپی، لیزر درمانی و رادیوفرکوئنسی مباحثی را مطرح کنیم. علی‌رغم بی‌خطر بودن این روش‌های درمانی اما حتما باید از سوی بهترین متخصصین در این زمینه انجام شوند. زیرا در صورت عدم تخصص پزشک می تواند مشکلاتی برای افراد ایجاد شود.

مهم ترین توصیه ما این است که در صورت بروز هر نوع درد در ناحیه گردن ابتدا به بهترین کلینیک درمان درد مراجعه کنید. این دسته از کلینیک ها می توانند با تکیه بر تخصص بالایی که پزشکان فعال در آن ها دارند بهترین روند درمان را برای افراد رقم بزنند.

مطالب مرتبط
فهرست محتوا
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *