آندوسکوپ دیسک کمر

شناخت بیشتر در خصوص آندوسکوپی دیسک کمر

آندوسکوپی دیسک کمر یکی از روش های عالی و موثر برای بیمارانی است که از مشکلات دیسک ناحیه کمر رنج می برند. این روش درمانی به بیمار کمک می کند تا در زمان کوتاهی به درمان دیسک کمر است. جراحی آندوسکوپی شامل فناوری‌های پیشرفته‌ای مانند: ویدیوی HD، لیزر و فرسایش رادیوفرکوئنسی و غیره در میان سایر فناوری‌های پیچیده برای ارائه یک جراحی ایمن، سریع و مؤثر و تسکین درد به بیمار است. امکان درمان موثر درد کمر و سیاتیک را فراهم می کند. جراحی آندوسکوپی نیز برای بیماران مبتلا به کمردرد اما بدون درد پا تشعشع یا کمبود نوروژنیک (ضعف عضلانی، سوزن سوزن شدن و غیره) که جراحی سنتی یک گزینه برای آن ها نیست و به صورت محافظه کارانه با موفقیت کمی درمان شده اند، پتانسیل دارد.
جراحی آندوسکوپی ستون فقرات به شما امکان می دهد تا به طور موثر مشکلات کمر و درد سیاتیک ناشی از مانند. فتق دیسک کمر، با یا بدون عصب آسیب دیده، تنگی روزنه و بیرون زدگی دیسک که باعث کمردرد شدید می شود و کیفیت زندگی بالایی را برای بیمار به ارمغان می آورد.اری از مشکلات خود را برطرف نموده، و سلامت کامل خود را به دست آورد. این روش درمانی مزایایی بسیاری برای بیمار در پی دارد.

منظور از آندوسکوپی دیسک چیست؟ 

یکی از جدیدترین و پیشرفته ترین روش های جراحی دیسک، روش آندوسکوپی می باشد. در این روش، یک برش کوچکی در بدن ایجاد می شود، و پس از آن دوربینی با توان بینایی فوق العاده بالا وارد بدن خواهد شد. با این کار پزشک قادر است در مانیتور بزرگی، تمامی اندام های درونی بیمار را مشاهده کند.

اصولا از این روش برای بهتر و دقیق تر یافتن محل ضایعه و در نتیجه انجام عمل جراحی استفاده می شود. باید بگوییم آندوسکوپی نیاز به پیشرفته ترین تکنولوژی و سیستم دیجیتال دارد. برای این عمل لازم است از دوربین های پر قدرت و بسیار ظریفی استفاده شود، که توانایی زیادی در سیستم پزشکی دارند.

بیشترین کاربرد این عمل در رشته مغز و اعصاب می باشد. زیرا بیمارانی که با مشکلات اعصاب درگیر هستند، معمولا به دلیل بروز اشکال در دیسک کمر آن ها می باشد. از این رو می توان با تکنیک جراحی فوق آندوسکوپی، به برطرف کردن مشکلات بیماران کمک شایانی نمود.

بسیاری از بیماران که در مورد این روش درمانی اطلاعاتی ندارند، می توانند از فیلم جراحی استفاده کنند. با انجام این جراحی می تواند تنگی کانال نخاعی و بیرون زدگی دیسک کمر را به راحتی درمان کرد. بیشتر بیمارانی که از این تکنیک برای درمان خود استفاده کرده اند، به نتیجه مناسبی دست یافته و بسیاری از مشکلات خود را برطرف نموده اند.

روش جراحی آندوسکوپی کم ترین صدمه را به بافت های اطراف ستون فقرات وارد کرده، و به این طریق اعصاب و کانال نخاعی بدون آسیب دیدگی باقی خواهد ماند. با این روش درمان، احتمال بروز عوارض و چسبندگی های بعد از جراحی در بیمار به حداقل خواهد رسید. با تمامی این تفاسیر می توانیم بگوییم که این جراحی  از درد کمی برخوردار بوده، و نیازی به بیهوشی عمومی ندارد.

عمل آندوسکوپی دیسک کمر
در مورد جراحی آندوسکوپی دیسک کمر بیشتر بدانید

روش درمان آندوسکوپی دیسک کمر

پشت از بسیاری از استخوان‌ها، دیسک‌ها، رباط‌ها، تاندون‌ها و اعصاب به هم پیوسته تشکیل شده است و گاهی اوقات تشخیص یک علت منفرد برای کمردرد دشوار است. هنگامی که یک علت خاص شناسایی می شود، معمولاً از یک ناهنجاری بسیار کوچک ناشی می شود. با جراحی های سنتی ستون فقرات، گاهی اوقات بافت های سالم بدن باید بریده شوند و برای به دست آوردن دید مورد نیاز برای اصلاح مشکل، برش های بزرگ لازم است. جراحی آندوسکوپی ستون فقرات با استفاده از یک آندوسکوپ، ابزاری که به عنوان چشم در پشت بیمار عمل می کند، برای دیدن و اصلاح ساختارهای معیوب و در عین حال اجتناب از آسیب بافتی گسترده، این چالش را برطرف می کند.
در جراحی سنتی برای درمان دیسک در ناحیه کمر، برش‌های پوستی بزرگ برای نمایان شدن بافت‌های پشت و باز کردن فضای کافی برای قرار گرفتن وسایل جراحی ضروری است. اجزای ستون فقرات کمری مانند: رباط ها، دیسک بین مهره ای یا استخوان در طی جراحی باز برداشته می شوند. اگر ستون فقرات کمری با میله و پیچ تثبیت نشود، می تواند منجر به بی ثباتی شود. از این رو، در جراحی باز، عملکرد و تحرک کمر می تواند مختل شود. برداشتن بافت نرم و استخوان ممکن است منجر به عوارض دیگری مانند: خونریزی، مشکلات ترمیم زخم و بی ثباتی در مرحله بعد از عمل شود که ممکن است نیاز به اقامت در بخش مراقبت های ویژه (ICU) و احتمالاً جراحی های اضافی داشته باشد.

در روش جراحی آندوسکوپی کمر امکان انجام جراحی کمر را از طریق یک برش حداقلی در پوست تنها ۷-۹ میلی متر می دهد. ساختارهای استخوانی و بافت‌های نرم کمر با دوربین فیلمبرداری که در داخل آندوسکوپ قرار می‌گیرد، به‌طور دقیق مشاهده می‌شوند. این امکان استفاده از ابزارهای کوچک را فراهم می کند که باعث کاهش خونریزی می شود و ساختارهای مهم ستون فقرات کمری بدون به خطر انداختن ثبات آن حفظ می شود. جراحی آندوسکوپی را می توان با بی حسی موضعی انجام داد. بنابراین، بهبودی بیمار پس از عمل بسیار سریعتر است.

مزایا آندوسکوپی دیسک کمر

مسلما هر روش درمانی دارای فوایدی می باشد. این جراحی نیز می تواند مشکلات بسیاری را از بدن دور کند. از جمله بیماری هایی همچون پارگی دیسک، برآمدگی دیسک، فتق دیسک، بیماری ریشه های عصبی، پارگی دیسک گردن، التهاب عصب بازویی و … .

البته برای آن که بدانید آیا عمل آندوسکوپی کمر فایده دارد یا خیر، باید واکنش بدنتان نسبت به عمل جراحی را بررسی کنید. بیشتر بیمارانی که آندوسکوپی می شوند، اصولا پس از بازگشت به منزل و تنها بعد از چند روز می توانند فعالیت های روزانه خود را از سر بگیرند.

اما بیمار لازم است علائم و نشانه های بعد از عمل را به خوبی زیر نظر داشته باشد، تا در صورت بروز هرگونه مشکلی آن را با پزشک خود در میان بگذارد. در چنین صورتی پزشک قادر است تعیین کند که بیمار پس از چند روز بعد از عمل قادر خواهد بود به سمت زندگی عادی خود بازگردد.

سوالات متداول

در این بخش قصد داریم به مهم ترین و پر تکرارترین سوالاتی که از سوی مخاطبین این وب سایت در خصوص این نوع روش عمل نوین که برای درمان دیسک در ناحیه کمر و رفع دردهای ناشی از آن انجام می شود در اختیارتان قرار دهیم تا هر گونه ابهانی در این مورد دارید برطرف گردد.

عمل آندوسکوپی چقدر طول می کشد؟

انجام عمل آندوسکوپی دیسک تنها به ۳۰ الی ۴۰ دقیقه زمان نیاز دارد، در کلینیک های درد انجام می شود و درصد موفقیت آن بسیار بالا می باشد. برای آنکه بخواهید با روش آندوسکوپی، دیسک را به طور کامل از بدن خارج کنید، نیاز است حتما با فوق تخصص مشورت نموده و راهنمایی از ایشان دریافت کنید.

چنانچه سوال یا نظری در مورد این مقاله مجددا برای تان ایجاد شد، می توانید از طریق فرم زیر با ما در ارتباط باشید:

نام و نام خانوادگی
ایمیل
شماره تلفن:
The form has been submitted successfully!
There has been some error while submitting the form. Please verify all form fields again.

اندیشه های پایانی

پیشرفت در تکنولوژی و تکنیک جراحی آندوسکوپی ستون فقرات را توسعه داده است، یک گزینه جراحی ستون فقرات می تواند ماهیت آن را در نظر گرفته شود. در دستان بهترین فوق تخصص کنترل و درمان درد بسیار ماهر و با تجربه، مزایای بالقوه این نسخه افراطی از جراحی کم تهاجمی ممکن است برای نسل جدیدی از بیمارانی که با کمردرد و گردن درد مزمن زندگی می کنند تسکین دهد.

با توجه به مطالب مورد بحث در این مقاله به این نتیجه می رسیم که با استفاده از جدیدترین روش های درمانی می توان به بهبودی سریع تر با حداقل میزان تهاجم دست یافت پس دیگر نیازی به نگرانی و ترس از انجام درمان نیست.

مطالب مرتبط
فهرست محتوا
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *