Search
Close this search box.
آر اف دیسک کمر.

آر اف RF دیسک کمر چگونه به درمان درد دیسک کمک می کند؟

به طور میانگین حدود ۸۰ درصد مردم در طول زندگی خود یک نوع از کمردرد را تجربه کرده‌اند و این مشکل یکی از دلایلی است که می‌تواند منجر به از دست رفتن روزهای کاری افراد شده و زندگی فردی و اجتماعی آن‌ها را تحت تاثیر قرار دهد. در اکثر موارد انواع مختلف کمر درد به مرور زمان بهبود می‌یابند اما در ۲۰ درصد موارد ممکن است بهبودی حاصل نشود و به مرور شرایط بدتر شود.

عوامل متفاوتی ممکن است منجر به کمر درد شود، دیسک کمر یکی از مشکلات عمده‌ای است که افراد بسیاری با آن درگیر هستند. دیسک کمر به دلیل جابه جا شدن یا هرگونه آسیب به بافت‌های بین مهره‌ای گفته می‌شود.

 در گذشته تنها درمان دیسک کمر روش‌های جراحی بود اما در سال‌های اخیر پزشکان روش‌های کم تهاجمی را جهت برطرف کردن این مشکل ارائه می‌دهند، یکی از این روش‌ها استفاده از روش آر اف می‌باشد که در ادامه به بررسی آن خواهیم پرداخت.

آر اف برای درمان دیسک کمر

آر اف دیسک کمر

امواج رادیو فریکوئنسی که به اختصار آر اف نامیده می‌شود نوعی تشعشع رادیویی کم انرژی می‌باشد. استفاده از این امواج در سال‌های اخیر در درمان‌های پزشکی کاربرد بسیاری داشته است. با توجه به اینکه این امواج اثر جانبی بر سلامت فرد ندارد می‌توان به عنوان یک درمان کم تهاجمی آن را در شاخه‌های مختلف پزشکی به کار برد، آر اف در درمان انواع بیماری‌های پوستی کاربرد داشته و تاثیرات مفیدی در این زمینه دارد، از دیگر مواردی که می‌توان از آر اف استفاده کرد درمان دیسک کمر می‌باشد.

انرژی فرکانس رادیویی شکلی از جریان الکترومغناطیسی می‌باشد که می‌تواند از بافت‌ها (پوست، چربی و ماهیچه) عبور نماید و با تولید انرژی حرارتی در درمان دیسک کمر مفید واقع شود.

این روش با اینکه یک روش نوین در رشته‌ی ارتوپدی می‌باشد اما نتایج مطلوبی را برای بیماران بر جای گذاشته است.

بیشتر بدانید: از آر افRF زانو هم برای رفع مشکلات مرتبط با زانو استفاده می شود.

چگونه آر اف به درمان دیسک کمر کمک می‌کند؟

آر اف از جریان الکتریکی به منظور گرم کردن قسمت‌هایی از بافت عصبی که منجر به ایجاد درد در ناحیه کمر شده است استفاده می‌شود تا از ارسال سیگنال‌های درد جلوگیری شود. این روش جهت درمان کمر درد مزمن ناشی از دیسک کمر بسیار مفید بوده و چند هفته پس از اتمام جلسه درمان بیماران می‌توانند روند عادی زندگی خود را بدون درد‌های مزمن از سر بگیرند. استفاده از روش آر اف در کلینیک درد توسط متخصص درد انجام می‌گیرد.

دو نوع روش اصلی برای آر اف کمر وجود دارد

 • نوروتومی شاخه داخلی: بر اعصاب درد مفاصل فاست تاثیر می‌گذارند. عصب شاخه داخلی درد را از قسمت مفصل فاست منقل می‌نماید. هر مفصل فاست به دو عصب شاخه داخلی متصل است و سیگنال‌های درد را از ستون فقرات به مغز منتقل می‌نماید.
 • نوروتومی شاخه جانبی: بر اعصاب درد مفاصل ساکروایلیاک تاثیر می‌گذارد. عصب شاخه جانبی سیگنال‌های درد را از مفصل ساکروایلیاک که در بین استخوان خاجی و ایلیوم در لگن واقع شده است به مغز منتقل می‌نماید.

با توجه به اینکه اعصاب شاخه داخلی و یا شاخه جانبی هیچ کدام از اعصاب یا ماهیچه‌های پا یا بازو را کنترل نمی‌کنند بنابراین استفاده از روش آرف تاثیر منفی بر این قسمت‌ها ندارد.

مراحل انجام آر اف دیسک کمر

همان طور که اشاره کردیم این روش یک عمل کم تهاجمی است که در مطب پزشک یا بیمارستان قابل انجام است. و بیماران پس از اتمام می‌توانند به منزل بازگردند.

قبل از شروع عمل ممکن است یک آرام بخش موضعی تزریق شود اما بیمار در طی مراحل آر اف باید هوشیار باشد تا بتواند در هنگام تحریک عصب هوشیار باشد و میزان درد را توصیف نماید.

 • برای شروع بیمار روی یک تخت و به سمت شکم دراز می‌کشد.
 • پوست ناحیه درمان به خوبی ضدعفونی می‌شود تا احتمال انتقال عفونت کاهش یابد.
 • یک داروی بی‌حس کننده موضعی در ناحیه تحت درمان تزریق می‌شود.
 • از اشعه ایکس به روش فلوروسکوپی جهت هدایت سوزن آر اف به سمت اعصاب شاخه داخلی یا جانبی استفاده می‌شود.
 • زمانی که نوک سوزن در ناحیه مورد نظر قرار می‌گیرد مقدار کمی جریان الکتریکی از کنار عصب مورد نظر و با فاصله‌ی مناسب از سایر اعصاب عبور می‌کند.
 • بعد از اینکه عصب هدف تائید شد از روش رایوفرکانس معمولی، پالسی و یا خنک شده توسط آب، روی عصب استفاده می‌شود.
 • این فرآیند برای سایر اعصاب نیز ممکن است انجام شود.

کل مراحل انجام این عمل حدود ۳۰ تا ۹۰ دقیقه ممکن است طول بکشد، لازم است، پس از اتمام عمل در صورت استفاده از آرامبخش به مدت ۱۵ دقیقه تا یک ساعت بیمار به اتاق ریکاوری منتقل می‌شود. بعد از اینکه حال عمومی بیمار مساعد بود می‌تواند توسط یک همراه به منزل بازگردد.

نکاتی که حین بهبودی پس از آر اف دیسک کمر باید رعایت کرد

پس از پایان آر اف ممکن است درد سطحی مانند یک سوزش خفیف را داشته باشید. در برخی مواقع تا چند ساعت ممکن است احساس بی‌حسی در ناحیه تحت درمان داشته باشید.

در روز اول و دوم بهتر است این نکات را رعایت نمائید.

 • جهت کاهش درد و تورم از کمپرس یخ در ناحیه تزریق استفاده نمائید. کیسه یخ را در فواصل زمانی هر دو ساعت به مدت ۱۵ تا ۲۰ دقیقه روی موضع بگذارید.
 • به مدت ۱ الی ۲ روز از حمام آب گرم استفاده نکنید.
 • بهبود درد دیسک کمر پس از روش آر اف حدود ۱ تا ۳ هفته بعد آغاز می‌شود. باید سعی کنید در چند روز اول از انجام فعالیت‌های سنگین خودداری نمائید.
 • جهت بازگشت به انجام فعالیت‌های روزمره لازم است در یک دوره تمرینات فیزیوتراپی شرکت نمائید تا به مرور به زندگی روزمره خود بازگردید.

یکی دیگر از انواع روش های غیر جراحی کاهش درد رایج در کلینیک های فوق تخصصی درد که در برخی نواحی بدن مورد استفاده قرار می گیرد، بلاک عصبی است. متخصصین این حوزه درمانی با کمک این تکنیک توقفی در مسیر پیام رسان های جریان حرکت عصبی ایجاد می شود و بدین ترتیب درد های موجود در بدن کاهش و به مرور رفع می شود.

اینکه برای شما از چه روش درمانی استفاده شود، همه و همه بستگی به شرایط جسمانی شما دارد. روش های درمانی غیر جراحی بسیار زیادی برای کنترل انواع درد وجود دارد که توسط متخصص‌های درد انجام می‌گیرد. بر حسب شرایط شما و مراحل درمانی که تاکنون سپری کرده اید می توان بهترین راه درمانی متناسب را از طریق مشاوره با متخصص برگزید.

مطالب مرتبط
فهرست محتوا
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *