Search
Close this search box.
درمان زانو درد با آر اف

آر اف RF زانو

در بیمارانی که در درمان ‌های سنتی نتیجه ی موفقیت آمیزی حاصل نشده است، نوروتومی با فرکانس رادیویی (RF) می تواند یک درمان جایگزین کم تهاجمی با خطر عوارض پایین و موفقیت بالا باشد. این روش مبتنی بر این تئوری است که قطع منبع عصبی به قسمت دردناک بدن می‌تواند درد را کاهش داده و عملکرد آن را بازیابی کند. مفصل زانو توسط شاخه‌های مفصلی اعصاب مختلف عصب‌دهی می‌شود. این شاخه‌های مفصلی در اطراف مفصل زانو به عنوان اعصاب ژنیکولار شناخته می‌شوند.

برای گرفتن وقت مشاوره با دکتر در این خصوص می‌توانید از طریق فرم زیر با ما در تماس باشید.

نام و نام خانوادگی
شماره تماس
پیام
فرم‌ با موفقیت ثبت شد!
لطفا دوباره تلاش کنید!

درمان زانو درد با امواج آر اف RF

درمان با فرکانس رادیویی یک روش دو مرحله ای است:

بلوک های عصبی تشخیصی
مقدار کمی بی حس کننده موضعی (۱-۲ میلی لیتر) لیدوکائین یا بوپیواکائین در اطراف بخش‌های جانبی فوقانی (SL)، میانی فوقانی (SM) و میانی تحتانی (IM) عصب ژنیکولار تزریق می‌شود. اگر حداقل ۵۰ درصد کاهش درد در ۲۴ ساعت پس از تزریق وجود داشته باشد، پاسخ این روش درمانی مثبت تلقی می‌شود.
روش فرکانس رادیویی یا نوروتومی ژنیکولا
به بیمارانی که پس از تزریق‌ های تشخیصی تسکین درد خوبی را تجربه می‌کنند، درمان قطع عصب با فرکانس رادیویی یا نوروتومی ژنیکولار RF (“G-RF”) ارائه می ‌شود. این درمان شامل ایجاد یک ضایعه حرارتی در اطراف اعصاب ژنیکولی است که تکانه های دردناک را از مفصل زانو حمل می‌کند.
می توان از درمان با فرکانس رادیویی معمولی (۷۰-۸۰ درجه سانتیگراد) یا درمان فرکانس رادیویی خنک شده (۶۰ درجه سانتیگراد) استفاده کرد. فرکانس رادیویی خنک شده امکان ایجاد ضایعات کروی با حجم بیشتر را در مقایسه با فرکانس رادیویی معمولی فراهم می کند.

درمان تحت بی حسی موضعی انجام می شود و ممکن است ۴ تا ۶ هفته طول بکشد.

درمان زانو درد با آر اف


نشانه های بلوک عصبی ژنیکولی

بیماران مبتلا به زانو درد مزمن ثانویه به آرتروز
بیمارانی که تعویض زانو ناموفق داشتند
بیمارانی که برای تعویض مفصل زانو مناسب نیستند
بیمارانی که می خواهند از جراحی اجتناب کنند

عوارض این روش نادر است، به خصوص اگر تزریق با استفاده از روش دقیق قرار دادن سوزن انجام شود. با اقدامات احتیاطی آسپتیک (اشاره به روش ‌هایی دارد که در شرایط استریل انجام گردد.) مناسب می توان از آرتریت سپتیک جلوگیری کرد. واکنش های آلرژیک شدید به بی حس کننده های موضعی غیر معمول است. عوارض عصبی مثل گزگز و بی حسی محتمل اما بسیار نادر است. احتمال بروز عفونت کم است زیرا این روش تحت شرایط سخت آسپتیک انجام می شود و تزریقات خارج مفصلی هستند.

در خصوص اینکه چه کسانی در معرض خطر ابتلا به آرتروز زانو هستند می‌توانید به مطلب مرتبط مراجعه کنید.

یک گزینه جدید برای درد زانو: فرسایش رادیوفرکانسی

فرسایش با فرکانس رادیویی (RFA) یک روش رایج است که معمولاً روی اعصاب ستون فقرات انجام می شود. در چند سال گذشته، متخصصان درد شروع به انجام یک نسخه اصلاح شده از این روش در سایر مفاصل مانند زانو کرده اند. RFA روی زانو می‌تواند گزینه‌ای برای افرادی باشد که کاندید تعویض مفصل نیستند، به درمان‌های دیگر مانند داروهای مسکن پاسخ نمی‌دهند یا می‌خواهند جراحی را به تعویق بیندازند. همچنین یک گزینه برای بیماران سالمندی است که نمی خواهند دوره های بهبودی و نقاهت پیچیده را سپری کنند.
RFA یک جراحی سرپایی کم تهاجمی است و معمولاً برای درد ناشی از استئوآرتریت، شایع ‌ترین شکل آرتریت، یا آسیب های قبلی استفاده می‌ شود. پزشک از سوزن ‌هایی با اشعه ایکس که دارای جریان الکتریکی ملایمی هستند، استفاده می ‌کند تا اعصابی که باعث درد می‌شوند را از بین ببرد (یا بسوزاند). اعصاب بعد از حدود شش ماه می توانند بازسازی و ترمیم شوند.
RFA می تواند گزینه مطلوبی برای کسانی باشد که درد مفاصل ناتوان کننده دارند، زیرا زمان بهبودی و نقاهت آن کوتاه است، هیچ برشی وجود ندارد و می توانید روز بعد به فعالیت عادی برگردید. تسکین درد ممکن است از نه ماه تا دو سال طول بکشد. با پزشک خود صحبت کنید تا دریابید که آیا کاندیدای RFA هستید یا خیر .

چرا ما احساس درد می کنیم؟

درد پاسخ طبیعی بدن انسان به یک محرک مضر از محیط بیرونی یا درون بدن ما است. این پاسخ به این دلیل است که مسیرهای عصبی ما سیگنال ها را در امتداد اعصاب محیطی از ناحیه آسیب دیده به سیستم عصبی مرکزی منتقل می کنند. این انتقال منجر می شود تا محرک را به عنوان درد حس کنیم.

شاید مفید باشد: ورزش برای زانو درد

زانو درد یکی از شایع ترین شکایات در بین تمام بیماران است. این درد ممکن است به دلیل صدمه و آسیب، آرتریت، یا شرایط مختلف باشد. اعصابی که اغلب با درد مزمن زانو مرتبط هستند، اعصاب ژنیکولار هستند. این گروه عصبی مفصل زانو را عصب دهی می کند. این اعصاب مشابه بسیاری از عصب‌های دیگر عمل می‌کنند: برخی از آسیب های خارجی (مانند صدمه) یا آسیب های داخلی (مانند آرتریت) اعصاب ژنیکولی را فعال می‌کنند و منجر به انتقال سیگنال به سیستم عصبی مرکزی می‌شوند. این مسئله باعث ایجاد احساس درد در داخل یا اطراف زانو می شود. هنگامی که این مسیرها تحریک می شوند و در فعالیت های روزانه تداخل ایجاد می کنند، بیماران باید به دنبال گزینه های درمانی باشند. ابلیشن با فرکانس رادیویی (RFA) یکی از این نمونه ‌های درمانی مفید برای زانو درد ژنیکولی است.

ابلیشن با فرکانس رادیویی (RFA) برای درد عصبی چیست؟

فرسایش عصبی فرکانس رادیویی از جریان الکتریکی با فرکانس بالا استفاده می‌کند که از طریق الکترودهایی که با دقت قرار داده شده اند حرکت می‌کند و انرژی حرارتی و گرما را در نوک آن تولید می کند. گرمای نوک الکترود اعصاب حسی خاصی را که مسئول درد مزمن هستند هدف قرار می دهد. گرمای اعمال شده در حدود ۹۰ درجه سانتیگراد اساساً اعصابی را که مشکل ساز تلقی می شوند می سوزاند و توانایی آنها را برای انتقال سیگنال های درد مختل می کند.

ابلیشن با فرکانس رادیویی ژنیکولی چگونه می تواند به شما کمک کند؟

هنگامی که درمان فرسایش رادیوفرکانسی در سال ۱۹۷۵ معرفی شد، برای اولین بار برای درمان کمردرد مورد استفاده قرار گرفت. دامنه این درمان از آن زمان گسترش یافته است و اکنون می توان از آن برای درمان سایر منابع درد از جمله زانو درد و آرتروز استفاده کرد. اگر مشخص شود که اعصاب ژنیکولی منشا درد مزمن فرد هستند، فرسایش اعصاب ژنیکولی با فرکانس رادیویی ممکن است یک گزینه درمانی موثر باشد.

درمان جایگزین غیرجراحی برای تعویض مفصل زانو

در برخی از موارد که بیمار کاندید تعویض مفصل زانو است اما به دلایل مختلف پزشکی قادر به انجام این کار نیست. بیماران زیادی هستند که متاسفانه به علت های مختلفی مثل کهولت سن دچار بیماری‌های مختلف مثل چربی خون، قند خون بالا و مشکلات ریوی و کلیوی و غیره هستند. در این موارد بیماری که کاندید عمل تعویض مفصل زانو است با تشخیص پزشک نمی تواند این جراحی را انجام دهد و یکی از بهترین روش های درمان جایگزین آن، می‌تواند آر اف زانو باشد. بدین طریق در اتاق عمل و بدون نیاز به بیهوشی با دستگاه آر اف، عصب کشی اعصاب مربوط به زانو انجام می‌گیرد.

با این روش، احساس درد از بیمار گرفته می‌شود. و درد بیمار از ۵۰تا ۶۰ درصد کاهش می‌یابد.

در ویدئو فوق بیماری را مشاهده می‌کنید که از درمان آر اف برای کاهش درد زانو کمک گرفته است.

برای کاهش انواع دردهای خود می توانید با مراجعه به کلینیک درد در تهران انواع خدمات متناسب با درد خود را دریافت کنید.

مطالب مرتبط
فهرست محتوا
2 پاسخ
  1. سلام وقتتون بخیر میخواستم بدونم برای درمان میگرن هم درمانی دارید؟ من میتونم استفاده کنم راهنمایی کنید ممنون

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *